Jak pěstovat begonie?

Begonie pochází z údolí v horských oblastech Jižní Ameriky. S vysokou úspěšností je lze pěstovat i v našich zeměpisných podmínkách. Chcete-li si ozdobit zahradu, terasu nebo balkon, mohou být právě begonie tou správnou volbou – poradíme vám, jak na jejich pěstování – důležité je především jejich přezimování a opakované vysazování!

Begónie  v květináči
Begónie

U begonií vyrůstá každoročně z vytrvalé hlízky dužnatý stonek. Největším lákadlem jsou pestré barevné květy, ani listy však krásu nepokazí. Květenství je u begonií široká škála – záleží na konkrétním druhu – můžete se setkat s bílými květy, žlutými, oranžovými i červenými až sytě rudými.

Preference stínu a vlhkosti

Begonie mají rády stín, umísťujte je proto zejména na východní nebo severní stranu. Důležitá je pro ně také vlhkost – zemina, kterou preferují mírně kyselou a propustnou, udržujte ve stálé vlhkosti.

Náchylnost k mrazům a přezimování

Begonie jsou náchylné i na sebemenší mráz. Ven je tedy dejte, až již to počasí dovolí. Ideální je předpěstování ve skleníku nebo na prosklené verandě. Na konci léta je zapotřebí opět hlízy ze země vyndat a ponechat několik dnů zaschnout. V dalším kroku je narovnáte do bedničky a zasypete ideálně malou vrstvou rašeliny. Ideální teplotou pro přezimování takto uložených hlíz je teplota okolo šesti stupňů – při nižší teplotě hlízy mohou uhynout, a pokud by teplota byla naopak vyšší, hrozí rašení a vyčerpání.

Odstraňování starých listů a květů

Velice důležité je u begonií odstraňování žloutnoucích a hynoucích listů a odkvetlých květů. Je to prevence nejen před škůdci, ale rovněž signál ke zvýšenému květenství.

Množení rozřezáním hlíz

Nejjednodušším namnožením begonií je rozřezání hlíz zpravidla na dvě části. Rány je vhodné ošetřit zasypáním dřevěného uhlí a obě hlízky následně zasaďte do propařené zeminy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Radek Blinka

Jak vypadají interiérové nebo exteriérové prostory bydlení mi není v žádném případě jedno. Vždyť právě z maličkostí se skládá celek, který může vést k všestranné spokojenosti. Občas narazím na něco zajímavého, nebo mě něco napadne, tak proč se o to nepodělit v nějakém tom článku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *