Velký přehled tmelů: Na co který použít?

[dropcap]R[/dropcap]ekonstruujete, stavíte nebo jen zkrátka chcete být připraveni si drobné opravy domova zařídit sami? Pak se bez tmelu neobejdete. Poradíme vám, jak se jednotlivé tmely liší a jak je správně použít.

screen-leroymerlin-cz

Není tmel jako tmel

  • https://www.bezvarady.eu/ jsou ty nejpoužívanější. Můžete je přetřít barvami a používají se výhradně v interiéru na tmelení spár u rámů oken, parapety i na rohové spáry sádrokartonových konstrukcí.
  • Stavbařský butylenový tmel. Je odolný proti vodě a používá se k zatmelení vnějších spár panelových domů, tmelení skleníků či k tmelení klempířských lemů.
  • Střešní bitumenový tmel. Snadno přilne i k mokrým povrchům a odolává povětrnostním podmínkám. Použít ho můžete na lepení střešních šindelů za studena a opravy oplechování.

Tip: Tmely a další izolační materiály pořídíte na https://www.porad.cz/!

  • Silikon. Má podobné vlastnosti jako akrylový tmel a tak nabízí podobné využití. Silikon ale na rozdíl od akrylového tmelu můžete použít také v exteriéru.
  • Akrylový štukový tmel. Svým vzhledem napodobuje strukturu štuku a hodí se tak na tmelení prasklin a spár v omítce.
  • Univerzální tmel. Můžete ho použít i za vlhka a opravíte s ním menší spáry v betonu a zdivu. Použít ho můžete i na kovy, živičné lepenky i asfalt.
  • Voděvzdorný univerzální silikon. Nejlépe se hodí do kuchyně či koupelny na sklo, smalt, keramiku i kov.
  • Sanitární silikon. Má podobné vlastnosti jako univerzální silikon, ale navíc je obohacen o přísady proti tvorbě plísní. Využijete ho tak především ve vlhkém prostředí. Nepoužívejte ho na kovy – způsobuje jejich oxidaci.
  • Neutrální silikon. Opět nabízí podobné vlastnosti, ale na rozdíl od sanitárního silikonu nezpůsobuje korozi kovů a je bez zápachu.

Tip: Při práci s tmelícími materiály dbejte na použití správné pistole, která vám usnadní práci. Nemusíte hned investovat do nejdražšího vybavení, ale vyhněte se také tomu nejlevnějšímu. Nejlépe se pro domácí použití osvědčila pistole, jejíž vytlačovací trn není hladký, ale ve tvaru šestiúhelníku – snadněji tak vytlačíte i delší dobu otevřený tmel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *