Botox/botulotoxin – stručný průvodce před první aplikací

Botox/botulotoxin byl ještě poměrně nedávno považován za zbytečnou rozmařilost. Dnes je to jedna z nejoblíbenějších zkrášlovacích procedur. Důvod je prostý, jedná se o jednu z nejlepších metod na eliminaci vrásek a omlazení pokožky. Chcete to také zkusit? Připravili jsme pro vás zajímavé shrnutí všech podstatných informací.

Botox/botulotoxin aneb, jak jed odstraňuje vrásky

Přírodní botulin je smrtelně nebezpečný nervový jed (známý jako klobásový). Produkují jej bakterie Clostridium botulinum. Nejčastěji se nachází ve špatně tepelně upravených potravinách (masových konzervách, zavařené zelenině, houbách, ale někdy i v medu). S přírodním botulotoxin se nikdo setkat nechce, následky takového setkání jsou často tragické. Nicméně lékařská věda dokázala účinky tohoto jedu využít v náš prospěch.

Samozřejmě, že vám lékař neaplikuje koncentrovanou přírodní formu jedu. Botox se vyrábí uměle a je tisícinásobně zředěný, než jeho přírodní verze. Na vrásky v obličeji navíc stačí jen velmi malé množství. Botox je v této podobě bezpečný.

Na co se využívá nejčastěji

  • Odstraní mimické vrásky v obličeji včetně některých vrásek na krku.
  • Pozvedne povislé koutky a sníží linii úsměvu tak, aby rty neodhalovaly dásně.
  • Prokazuje pozitivní výsledky při léčbě nadměrného pocení a migrén.
  • V modelingovém průmyslu se dokonce aplikuje do chodidel, aby modelky netrpěly bolestí z nepohodlné obuvi.

Jak přesně funguje?

Botox zamezuje nervovým zakončením přenášet k mimickým svalům podněty. Svaly se nehýbou a díky tomu vrásky mizí. Ošetření vám zabere půl hodinku a výsledky začnete pozorovat do týdne. Tento efekt vydrží zhruba půl roku, poté můžete zákrok opakovat.

Kdy začít chodit na botox?

Někomu se první hlubší vrásky začnou objevovat už po třicítce. Krásnou pleť bez vrásek chceme mít všichni. Nic se ale nemá přehánět. Mladé ženy někdy využívají botox jako prevenci vrásek, tento postup ale není nutný. Může vést ke úplné ztrátě mimiky. Jako prevence poslouží lépe pleťové krémy, zdravá strava a životní styl a také používání opalovacích krémů s vysokým SPF faktorem.

S čím byste ještě měli počítat?

Už víte, že botox není definitivním řešením, ale že se musí opakovat v pravidelných intervalech (po 6 měsících), to jsou fakta, která jsou díky popularizaci této procedury už všeobecně známá. Co tedy o botoxu ještě nevíte?

  • Zákrok není bezbolestný – botox se aplikuje nejtenčími injekčními stříkačkami, i přesto při vpichu a během aplikace pocítíte mírnou bolest, která ale nevyžaduje použití anestetických krémů.
  • Po zákroku musíte dodržet pokyny lékaře – tento zákrok není nijak dramaticky omezující. I přesto budete muset pár dnů po aplikaci dodržovat určitá opatření, aby nedošlo k přemístění látky. Těsně po zákroku (následujících 8 hodin), byste se neměli předklánět a doporučuje se také spát na rovné podložce bez podložení zad. Na týden budete muset zapomenout na solarium, saunu a masáže.
  • Můžou se vytvořit drobné modřinky – poměrně rychle ale zmizí. Každopádně bude lepší, když na botox nepůjdete těsně před významnou společenskou akcí.

Pozor!

Máte hnisavé akné, nebo jiný typ zánětu v obličeji? Zákrok budete muset odložit, dokud se postižená místa zcela nezahojí.

Mimické vrásky vám nemusí zbytečně přidávat roky navíc

Botox je bezpečná látka, která efektivně eliminuje mimické vrásky.

Efekt je dlouhodobý, ale ne trvalý.

Botox smí aplikovat pouze lékař, který určuje potřebnou dávku vždy individuálně.

Chodíte na botox pravidelně, nebo jste v tomto ohledu nováček? Myslíte si, že je botox vhodný i pro mladé ženy a muže, nebo by podle vás měla mít aplikace věkový limit?