Chcete si koupit klimatizaci? Poradíme vám, na co nezapomenout

Současný trh s klimatizačními jednotkami je poměrně rozmanitý. Vybrat vhodné řešení je docela výzva, protože značné rozdíly jsou po funkční, designové i praktické stránce. V první řadě byste si měli zjistit, jak velký prostor chcete ochladit, kolik bude stát provoz a podobně. V následujících řádcích vám představíme druhy klimatizací, které jsou nejvíce žádané.

Snad nejpoužívanějším typem je split klimatizace, která se vyznačuje děleným systémem a reverzním cyklem. Co to znamená?

Jaké druhy klimatizačních jednotek existují?

První možností je tedy již zmíněná split klimatizace, která se skládá ze dvou částí, a to vnitřní a venkovní jednotky. V potrubích systému koluje chladivo, přičemž vnitřní jednotka s výparníkem odsává teplo ze vzduchu, a pak ho odvádí přes chladivo k vnější jednotce. Potom se teplo vypouští mimo chlazený prostor. Split klimatizace je ideální volbou nejen pro samostatné místnosti, ale i otevřené prostory. Velkou výhodou je, že pracuje na podobném principu jako tepelné čerpadlo, takže slouží i k vytápění.

Další variantou je okenní klimatizace do bytu, která je sice dražší než třeba ta mobilní, chlubí se ovšem snadnou montáží. Jak už samotný název napovídá, montuje se do předem připraveného otvoru ve stěně, respektive okenním rámu.

V prostorech, kde není možné využít split variantu, nachází uplatnění také mobilní klimatizace s jednoduchým zapojením a snadnou manipulací. Potěší vás, že se obejdete bez stavebních úprav. Klimatizační jednotku si navíc můžete přesouvat z jedné místnosti do druhé. Disponuje potrubím, které dáte do okna, aby se přes něj odvádělo teplo z místnosti.

Další parametry klimatizace

Stejně tak by vás měla zajímat u klimatizace spotřeba a kapacita. Jedná se o dva parametry, jež spolu souvisí. Vyberte takovou jednotku, která je optimální k velikosti místnosti. Pokud by byla klimatizace nevýkonná, prodražily by se provozní náklady. V neposlední řadě myslete na hlučnost a funkce (provozní režimy, senzor přítomnosti člověka, Wi-Fi pro možnost ovládání klimatizace přes aplikaci a tak dále).