5 tipů, jak postupovat při uklízení

Úklid nepatří mezi nejoblíbenější činnosti, ale jednou za čas je nezbytný. Pomocí našich tipů si ho můžete zjednodušit a urychlit, stačí pustit se do něj systematicky.

Ještě než se do úklidu pustíte, uvědomte si základní pravidlo domácího uklízení: uklízíme, abychom měli doma čisto a cítili se příjemně, ne proto, že by vás návštěva pomluvila. Proto nečekejte různé fígle, jak uklidit za pět minut, ale rady, jak uklidit efektivně.

Každá věc si zaslouží své místečko

Těžko totiž dokážete doma udržet pořádek, jestliže nemáte vše na svém místě. Přenášení věcí z pokoje do pokoje nic nevyřeší. Jestliže během úklidu narazíte na něco, co zatím nemá stálé místečko, odložte to do místnosti, kterou budete uklízet naposledy. Potom vše najednou někam uložte. Kdybyste pobíhali po bytě s každou věcí zvlášť připravovali byste se o cenné minuty.

Od zadního pokoje ke vchodovým dveřím

Někdo začíná těmi lehčími pracemi, jiný bere nejdřív všude okna, potom nábytek a podobně. Nám připadá efektivnější, postupovat místnost po místnosti od těch nejzazších dopředu ke dveřím. A stejně tak i v jednotlivých pokojích: od okna ke dveřím. Tak se vám nestane, že byste přenášeli nepořádek z neuklizených místností do těch čistých.

Odshora dolů

Další praktické pravidlo pro rychlý úklid je uklízet od lustru po podlahu. Nejdříve se zbavte prachu na nábytku, vysajte pavučiny u stropu, teprve potom je na řadě podlaha. Kdybyste začali zametáním a potom utírali prach, podlaha bude znovu zašpiněná.

Vyberte si užitečné pomocníky

Bez pořádného vysavače už si nikdo úklid představit neumí. A nemusíte ho používat jen ne koberce, vysajte všechny povrchy, nemusíte tak luxovat a ještě zametat. Jen ty více zašpiněné podlahy ještě setřete mopem. Zkuste také vysavač na okna, budete je mít umytá rychle a bez pracného leštění.

Čističe podle návodu

Univerzální prostředky jsou ve většině případů jen zbytečně utracené peníze. Vybírejte si prostředky podle specifického použití: na okna, na nádobí, na dřevěné podlahy

Dodržujte také dávkování uvedené výrobcem. Zvýšení dávky nejen že nebude lépe čistit, na jeho odstranění budete potřebovat mnohem víc času, než na běžnou dávku, zvlášť pokud čistič silně pění.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *