Co je to ekvitermní regulace? Bude se hodit i vám

Ekvitermní regulace vám pomůže ušetřit spoustu peněz. Bez ohledu na to, jaký kotel k vytápění vašeho domu vlastně používáte.

Ušetřit za vytápění nebylo nikdy jednodušší. Potřebujete k tomu jen kvalitní systém ekvitermní regulace, který při správné implementaci dokáže doslova divy. Co s sebou takový systém přináší a jak vlastně funguje? To se dočtete v následujících řádcích.

Úspora peněz

Přijít na to, co to ta ekvitermní regulace vlastně je, není zas tak těžké. Už samotný název totiž napovídá, že pomáhá s řízením topení na základě aktuální venkovní teploty vzduchu. Jednoduše řečeno jde o systém, který dokonale nahradí klasický servopohon. Trojcestný ventil i automatický odvzdušňovací ventil tak nebudou potřebovat tolik vaší pozornosti, jako tomu bylo dříve.

Základním stavebním kamenem celé ekvitermní regulace je řídící jednotka. Ta se nachází poblíž vašeho kotle. Venkovní čidla jí pak posílají informace, které jsou potřeba k úpravě teploty dodávané vody do radiátorů. Ve zkratce to znamená, že vám tento způsob ušetří spoustu peněz. A to bez toho, aniž byste po jeho implementaci sami museli něco dělat.

Jak ekvitermní regulace funguje?

Když už víte, co to ekvitermní regulace je, pojďme se podívat na to, co ke správné funkci potřebuje dál. Základem tohoto systému totiž nejsou jen čidla a řídící jednotka, ale také ekvitermní křivka. Ta totiž určuje intenzitu vytápění a následnou regulaci teploty. Ekvitermní křivku ale musí určit odborník, který na jejím základě vypočítá, jaký typ ekvitermní regulace vlastně budete potřebovat.

Výhodou tohoto systému je i fakt, že jej mohou využívat i kotle na tuhá paliva. K efektivnímu používání ekvitermní regulace totiž není potřeba příliš vysoká teplota otopné vody. I díky tomu jej mohou využívat i kotle na tuhá paliva. Optimálním řešením jsou ovšem plynové kotle a kotle na elektřinu. U nich si totiž ušetříte spoustu starostí s neustálým zajišťováním přísunu topiva.