Elektrický nebo plynový – který sporák se vám víc hodí?

Kolem výběru sporáku se dlouhodobě vedou diskuze o úspoře energií. Každá varná deska má totiž jiné energetické nároky, což mnozí z nás zohledňují stejně, jako pořizovací cenu spotřebiče.

Proč je oblíbený plynový sporák

Všimněte si, že šéfkuchaři v restauracích plynové sporáky preferují. Během vaření totiž můžou dobře a okamžitě regulovat přívod plynu podle momentální potřeby. Při častém vaření je plynový sporák i z ekonomického hlediska výhodný, cena plynu se totiž stále drží na nižší úrovni než cena elektřiny. Na druhou stranu se v plynové troubě špatně peče. K ohřívání dochází jen zespodu, proto se často začne pečený pokrm připalovat dřív, než se dopeče. I regulace je horší a téměř chybí možnost nastavit si požadovanou teplotu.

Vaření na elektrickém sporáku? Litina ho prodraží, nejlepší je indukce.

V dnešní době se prodávají sporáky se sklokeramickou deskou, některé pro ohřev používají indukční cívku. Přesto ještě v mnoha domácnostech bývají elektrické sporáky s litinovými plotnami. Jejich nevýhodou je špatná regulace a nutnost nejdříve zahřát plotýnku, která následně předává teplo nádobě. Při zahřívání indukcí tento meziohřev mizí, teplo jde přímo ke dnu hrnce. Je ovšem nutné používat jen železné nádobí, hliník nebo teflon indukční cívka neohřeje. Mezitím je sklokeramická deska, která ušetří elektrickou energii, dosahuje rychleji požadované teploty a její účinnost je vyšší. Ještě větších úspor můžeme dosáhnout využitím zbytkového tepla.

Jak je to s úsporou?

Z hlediska nákladů se dá říct, že vaření na indukční desce je nejúspornější, zatímco litinové plotýnky jsou nejdražší variantou. Rozdíly v energetických nárocích jednotlivých sporáků ale nejsou tak veliké, aby bylo nutné sporák kvůli nim měnit. Toto srovnání ale využijete, pokud zařizujete úplně novou kuchyň, nebo vám stávající sporák doslouží.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *