Kladení žulových kostek – jak na to?

Žulové kostky vynikají vysokou odolností vůči poškození, tvrdostí a barevnou různorodostí. Jsou výborným doplňkem na jakékoli místo, kde dokážou navodit příjemnou atmosféru. Díky nepravidelným tvarům působí nadčasově a zároveň přirozeně. Jak vytvořit žulový chodník, cestu, terasu?

Pokud jste se rozhodli pro žulovou dlažbu a chcete ji ukládat sami, přečtěte si krátký návod, který vám v tom pomůže. V první řadě je třeba myslet na podklad, který bude pro žulové kostky největší oporou. Nejlepším podkladem je odjakživa písek. Dokáže srovnat každý nerovný povrch as kostkami lze snadno pracovat i během ukládání. Stačí, když na dané místo necháte dovést potřebné množství písku a vytvoříte z něj rovný povrch.

Žulové kostky na malé i velké plochy

Pokud máte srovnaný a připravený povrch, můžete přejít na další fázi ukládání. Nejlepším způsobem je ukládání po kouscích. Určete si kolik radou jdete dělat najednou, nejlépe tři a začněte ukládat. Každá kostka je jiná, ale to zajistí, aby povrch vypadal originálně a designově. Před uložením každé kostky srovnejte povrch rukou, vložte kostku a zaklepejte ji do hloubky cca 15 milimetrů. Takto jednu po druhé ukládejte žulové kostky, které později vytvoří originální obrazec.

Jednou z možností jak ukončit kraje poukládaných kostek, je obrubník. Kamenné obrubníky jsou materiálem, díky kterému bude stezka vypadat estetičtěji a upraveněji. Zároveň bude žulové kostky držet po kupce a pevně. Kamenné žulové obrubníky jsou vyrobeny z přírodních materiálů, v různém barevném provedení. Jednou z výhod je také odolnost vůči mrazům a teplu.

Máte-li celou plochu hotovou a rovnoměrně uloženy všechny kostky, je čas zasypávat. Ještě před ním ale pořádně zkontrolujte, zda mezi uloženými kostkami netrčí pár kousků, které by mohly zbytečně způsobovat zranění a zakopávání. Všechny kostky by měly převyšovat cca o 1 centimetr. Všechny kostky zasypte materiálem, který jste použili pro tvorbu základu.

Co jsou žulové kostky?

Žulové kostky se používají v exteriéru, nejčastěji se využívají k dláždění zahradních ploch. Možností jak a kde uložit žulové kostky máte mnoho. Využívají se k uložení náměstí v obci a městě, parkoviště, terasy, chodníky a další. Materiál vyniká zejména odolností vůči mrazu a teplu, proto je vhodný do různých oblastí.