Pár tipů, jak ze staré nemovitosti vytvořit nový moderní domov

Jste šťastným majitelem staršího domku a nevíte co s ním? Starší domy a byty přestávají vyhovovat současným nárokům na moderní bydlení a velká část českých domácností uvažuje o rekonstrukci. S menšími či většími úpravami se dá komfort bydlení podstatně zvýšit. Přinášíme pár nápadů jak zvětšit a získat zajímavý prostor, jak zdarma osvětlit prostor, jak vytvořit jedinečnou atmosféru a kde na to všechno vzít.

shutterstock_156817478

Pod starým krovem

Ve starých domech bývají nevyužité půdní prostory s původními tesanými krovy, které jsou samy o sobě uměleckým dílem. Proč toho tedy nevyužít a nenechat je odhalené? Při zajímavém nasvícení vznikne úžasný prostor, v němž může být ateliér, ložnice, společenská místnost nebo nový byt pro dospělé děti s útulnou atmosférou.

Hry se světlem

Obyvatelé starších domů se často potýkali s nedostatkem světla. Okna byla menší, aby neunikalo vzácné teplo. S dnešními technologiemi si ale můžeme dovolit velkorysejší řešení s prosklenými plochami, okny pod stropem. Atrium v hlavní místnosti navodí meditativní atmosféru. Domov takovými úpravami získá spoustu přirozeného světla, které je zdravější a zdarma.

Staré poctivé cihly

Další možností jak ozvláštnit exteriér i interiér je částečné odkrytí původních poctivých cihel. Stačí oškrábat omítku a nechat cihly na části plochy odhalené. Atmosféra se okamžitě změní, naruší se jednotvárnost velkých ploch. Tento trik se hodí do kuchyně, ložnice, koupelny, vlastně do kterékoliv místnosti. Taky se dá zachovat pouze struktura, když se cihly natřou bílou barvou. Cihlami se mohou kochat návštěvy i na terase, v průjezdu, kolem dveří a oken.

Kde na to vzít?

Většina majitelů starších domů plánujících rekonstrukci počítá s využitím vlastních prostředků nastřádaných ve stavebním spoření. Pokud plánují čerpání úvěru, v drtivé většině ho chtějí získat právě u stavební spořitelny, kde mají výhodnější úrok. Na stránkách ČMSS jsou připraveny kalkulačky, na nichž  si zájemce dopředu spočítá, na jakou částku může dosáhnout, podle toho se rozhodne, jak velkou rekonstrukci si může dovolit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *