Tipy, jak ušetřit v domácnosti

Známe to všichni: občas přetáhneme rozpočet a divíme se, kam se ty peníze vlastně poděly. Je potřeba učinit radikální opatření. Ale kde ušetřit?

shutterstock_102766511

Největší žrouti peněz jsou elektrospotřebiče

Ohříváte si vodu v rychlovazné konvici? A ohříváte si jen potřebné množství nebo pravidelně i několikanásobně větší množství? Nezapomeňte, že čím víc vody ohříváte, tím víc energie spálíte. Také ohřev vody v pračce na 60° C spálí víc elektřiny, než praní na čtyřicítku. Jestliže neperete silně zašpiněné prádlo, volte raději nižší teploty. O úsporných žárovkách toho bylo napsáno už tolik, že asi nikdo doma jiné ani nemá. Pokud ano, rychle měňte, úspora je opravdu citelná.

Jak ušetřit v kuchyni

Asi vás hned napadne, že se dá šetřit na jídle. Těžko říct, to je dost individuální. Rozhodně ale vrátíte pár stokorun do rozpočtu, jestliže pravidelně odmrazujete lednici i mrazák. Namražené totiž pro svou funkci potřebují mnohem víc energie, nemluvě o tom, že se jim rychleji zkracuje životnost.

Jaký máte doma sporák? Jestli vaříte na plynu, vaříte nejúsporněji. Z variant na elektrickou energii je nejšetrnější indukce, sklokeramika a nejhorší jsou litinové plotýnky.

Spotřebu energií snížíte, když budete vařit pod pokličkou a v tlakovém hrnci. V každém případě dávejte hrnce na správné plotýnky podle velikosti a dbejte, aby měly rovné dno a dobře na plotýnce seděly. Úspora energie je v takovém případě až 40 %.

S vodou protékají tisíce ročně

Máte porouchané splachování na WC a voda vám protéká? Rychle zjednejte nápravu! Stejně rychle jako voda vám utíkají peníze z kapsy také v případě, když si čistíte zuby, holíte se nebo myjete nádobí pod tekoucí vodou.

Další výraznou úsporou je sprchování místo napouštění vany. Zamyslete se sami, jak velký je rozdíl, jestli si čtyři lidé každý večer napustí vanu, nebo si dají pár minut trvající sprchu.

Jistě přijdete na desítky dalších možností, kde si snížit náklady, stačí jen věnovat tomu trochu času.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *