Vyplatí se u plynu dát na první dojem? Elektřina dokáže překvapit

Vytápění spojené s platbami za energie patří k nejnáročnějším nákladům spojeným s bydlením. Ušetřit se nejvíce snaží zejména majitelé rodinných domků, zatímco se dodavatelé předhánějí s (ne)výhodnými nabídkami. Dobrou zprávou je, že ušetřit rozhodně můžete. Důležité je ale vědět, jak na to.

Vytápění
Vytápění

Plyn v rodinném domě? Jak kde!

Plyn může oproti elektřině působit na první pohled atraktivněji. Důvodem je především podstatně nižší cena, a proto je při výběru energie obvykle jasnou volbou. Ne vždy se ovšem vyplatí. Výpočty obvykle jasně ukazují, že u novostaveb je trefou do černého jednoznačně elektřina podobně jako u energeticky nenáročných domů. Okna dostatečně těsní, izolace funguje a teplo se dokáže příjemně udržovat, díky čemuž s vyšším tarifem paradoxně ušetříte.

Kdy elektřině říct rozhodně NE

Elektřina se ovšem nehodí do všech rodinných domů, i když to tak z předešlého odstavce mohlo vyznít. Hlavním kamenem úrazu jsou při jejím výběru především starší stavby a členité domy s okny i zdmi, které nedokáží dostatečně udržet teplo. Výjimkou ale rozhodně nejsou ani špatně izolované a nekvalitně provedené novostavby, kde je energetická náročnost vyšší, než by se dalo předpokládat.

V takovém případě se elektřina rozhodně nevyplatí, jelikož ke kompletnímu vytopení bude třeba vyprodukovat mnohem více tepla než u energeticky nenáročných objektů. Spotřeba plynu v rodinném domě tedy bude vyšší na základě kvantity, ale díky příznivým cenám levnější než při elektřině.

Nezapomínejte zhodnotit prostředky

Pokud chceme ušetřit, je dobré před instalací obou systému zauvažovat i o pořizovací ceně. Výběr totiž rozhodně nezačíná placením záloh na služby. Elektřina není zrovna ekologickou variantou, ale pořízení přímotopů a akumulačních kamen vyjde podstatně levněji než plynový kotel, který ani není jediným komponentem, do kterého bude třeba investovat. Přípojky a topná tělesa také nedostanete zadarmo. Opravdu je tedy zemní plyn finančně nenáročný a elektřina neúsporná?

Ještě před tím než se rozhodnete, zdali pro vás bude výhodnější vytápět plynem, nebo elektřinou, zkuste si nejprve znovu srovnat ceny energií, a to i s připočtením financí na jejich realizaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *