Jak vybrat sloupek pro stavbu plotu?

Kvalitní sloupek je naprostý základ každého plotu. V tomto článku vám proto ukážeme, jak vybrat ten nejlepší sloupek právě pro váš plot.

Při stavbě plotu je důležité vybrat nejen samotné oplocení, ale také sloupky, které budou použity. Sloupky mohou být hranaté nebo kulaté, různě široké a vysoké. Na co se tedy dívat při výběru?

Kulaté sloupky

Rozhodně se řiďte podle svých preferencí, toho, co se vám líbí a podle svého očekávání. Snad nejčastěji jsou používané plotové sloupky kulaté. Při jejich výběru je důležité zvážit, jaký materiál preferujete. Sloupky mohou být plastové, poplastované, pozinkované či komaxitované. Při výběru materiálu bude hrát roli způsob použití, osobní preference, ale také cena.

Pokud u ž máte vybraný materiál, zvažte, jak vysoké a široké sloupky budete potřebovat. To se bude odvíjet také od použitého pletiva a jeho váhy a od vzdálenosti mezi jednotlivými sloupky. Pro pletivo do výšky 1,5 metru se používají většinou sloupky o průměru 38 nebo 42 mm. Pro vyšší pletiva je vhodné použít širší sloupek o průměru 50 mm.

Výška plotových sloupků se bude odvíjet od výšky pletiva nebo montovaných panelů či desek. Obecně platí, že je třeba pořídit sloupky o 60-70 cm vyšší než výsledná výška plotu. Při betonování se 50-60 cm zabetonuje a sloupek by měl vždy nahoře mírně přesahovat délku pletiva nebo panelů.

Kam dál?

Podle výšky oplocení bude potřeba také různý počet sloupků. Pro nižší pletiva je možné betonovat sloupky ve vzdálenosti až 3 metry. Pro vyšší pletiva se většinou sloupky betonují ve vzdálenosti 2 až 2,5 metru.

Při stavbě plotu můžete využít také svařované panely, které jsou univerzální, mají příznivou cenu a dlouhou životnost. Oproti pletivu jsou odolnější a pevnější a jejich montáž a uchycení bývá o něco jednodušší.

Pokud se přesto rozhodnete pro montáž pletiva, můžete v závislosti na umístění plotu a jeho ukončení potřebovat konzole pro uchycení pletiva na zeď. Ty se používají k ukončení pletiva a připevnění na zeď, případně na poslední sloupek.