Lustry: mají dnes své využití nebo se jedná o přežitek?

Interiérového osvětlení domu nebo bytu existuje celá řada. Někdy není jednoduché se v nabídce vyznat a zvolit na základě svých potřeb správný typ osvětlení. Jedním typem osvětlení, se kterým se stále můžete často setkat, jsou závěsná svítidla, respektive takzvané lustry. Tento typ svítidel je považovaný spíše za dekorativní a pomalu se dostává stále více do ústraní, není to ale škoda?

Závěsné lustry

Závěsné svítidlo v podobě lustru je typicky takové, které visí v prostoru, přichycené zpravidla jedním nebo více body ke stropu. Lustry byly odjakživa spíše dekorativním typem osvětlení – určitě si pamatujete honosné lustry na zámcích. Honosné dekorativní lustry si můžete pořídit i dnes. Ovšem doba pokročila a trendem jsou spíše minimalistická osvětlení, která nezabírají prostor, například LED panely.

Závěsné LED panely jsou vhodné do interiérů, kde nechcete opticky prostor zmenšit nebo snížit stropy – toho naopak pomocí závěsných lustrů a panelů dosáhnete. Přestože jsou lustry spíše na ústupu, pořád se s nimi můžeme setkat a mají své využití. Samozřejmě se nejedná o lustry jako dříve, dnešní závěsné lustry jsou minimalistická dekorativní svítidla, která vhodně dotvoří atmosféru interiéru.

Vhodné použití závěsných svítidel

Závěsné svítidlo se dnes používá jako dekorace, a to především pokud chcete vytvořit příjemnou až relaxační atmosféru. Typickým použitím lustru může být osvětlení stolu v obývacím pokoji nebo v jídelně, případně pak čtecího koutku. Závěsné svítidlo osvětluje přímo jen prostor pod ním a v bezprostřední vzdálenosti, kdežto zbytek místnosti je příjemně zahalen do šera.

TIP: Doporučit můžeme například LED závěsné svítidlo Philips, které se přesně hodí na osvětlení jídelního nebo jiného stolu. Čistý minimalistický design s detailem dřeva je vhodný téměř do všech interiérů.

Specifickým použitím lustru je osvětlení schodiště. Jestliže máte v domě dispozičně řešené schodiště tak, že se mezi něj dá dobře umístit závěsný lustr, můžete vytvořit naprosto dokonalé osvětlení spolu s úžasnou dekorací. Je potřeba však použití výrazně většího lustru, který se stane dominantou schodiště. Ideálně tedy designový lustr.

Jakou zvolit chromatičnost světla?

Barva světla záleží především na umístění lustru. Pokud bude lustr například nad jídelním stolem, doporučujeme ideálně barvu blížící se denní bíle. Ideálně v rozmezí 4 000 až 5 500 Kelvinů. Taková chromatičnost nebude zkreslovat barvy jídla, navíc pokud zvolíte spíše 4 000 Kelvinů, bude světlo lehce nažloutlé a dekorativní. Naopak například pro osvětlení stolu v obývacím pokoji doporučujeme spíše relaxační osvětlení, tedy chromatičnost okolo 3 000 Kelvinů – taková nažloutlá barva vyvolává pocit harmonie, klidu a relaxace.