Pevná a kvalitní. Jak správně zastřešit hliníkovou pergolu?

Hliníková pergola vám poskytne skvělý základ v podobě pevné konstrukce a vysoké odolnosti. Tyto vlastnosti je tedy dobré doplnit o vhodnou střechu.

Zastřešení hliníkové pergoly je naprosto nezbytné pro její správnou funkčnost. Díky velké odolnosti a tvárnosti hliníku si ale můžete vybírat z celé řady možností, jak vlastně vaši pergolu zastřešit. V následujících řádcích vám tedy přinášíme tři tipy, jak na to.

Pevná střecha – naprostý základ

Pevná střecha je absolutně základním řešením. Dá se jednoduše postavit, ale také nabízí celou řadu dalších benefitů. Díky nízké náročnosti stavby hliníková pergola s pevnou střechou stojí méně peněz a zároveň je stabilnější. Na konstrukci totiž není vytvářen žádný další tlak jako v případě některých jiných řešení. A i když se na první pohled může zdát, že se tímto způsobem nemůžete nijak odlišit, opak je pravdou.

Velice dobrým řešením je například lepené bezpečnostní sklo, které dodá celé pergole vzdušnost a moderní vzhled. Tento materiál navíc jednoduše odolá i většímu nánosu sněhu, takže se nemusíte bát nepříjemných problémů během zimních měsíců. Sáhnout můžete ale také po polykarbonátu nebo látce, která vás ochrání před dotírajícím slunečním svitem a infračerveným zářením.

Rolovací střecha – vše pod kontrolou

Rolovací střecha sice zpravidla není tak pevná jako pevná střecha, na druhou stranu vám nabízí naprostou volnost. Kdykoliv si totiž dovnitř posezení budete moct vpustit tolik sluníčka, kolik zrovna budete chtít. Jestliže vám naopak bude vadit prudký sluneční svit, stačí střechu jednoduše zatáhnout, a máte po problémech. Problémy by ale mohly nastat v zimě nebo během deštivých dní, protože rolovací střechy většinou používají látku rozprostřenou napříč pergolou. Narazit ale můžete i na plastové materiály.

Podmnožinou rolovacích střech jsou bioklimatické střechy. Ty fungují v podstatě úplně stejně jako rolovací střechy, místo rolování ale používají malé lamely, které se na váš pokyn roztahují nebo zatahují. Když jsou zatažené, vytvoří tak celistvou střechu, která brání vniknutí jakýchkoliv tekutin dovnitř posezení. Bioklimatické střechy jsou dodávány ve dvou provedeních – s mechanickým a dálkovým ovládáním.