Jak na úspory vody v domácnosti? Podívejte se do vaší pračky

Odborníci a ekologové jednoznačně tvrdí, že vodou neustále plýtváme. V domácnostech máme mnoho zařízení, kterým bychom se měli podívat na zoubek. Pokud tyto žrouty nahradíme šetrnými, naše spotřeba vody se sníží doslova skokově. Pak jsou tady naše návyky. I ty vedou ke zbytečnému plýtvání. Podívejme se z hlediska spotřeby vody podrobněji jen na jednu jedinou činnost – na praní prádla.

Máte doma starou pračku? Tak to se šetřením vody nebudete mít lehké

Pračky dnes něco vydrží. Bez problémů nám slouží i ty dvacetileté, dokonce i starší. Sem tam opravíme nějaké neduhy, ale pračka nám slouží dál. Ale pozor! I deset let staré pračky si nedělají hlavu se spotřebou vody. Ne, že by zestárly a začaly být většími žrouty. Prostě se ještě před deseti lety tolik na spotřebu vody nehledělo. Přitom rozdíly na prací cyklus jsou obrovské. U starých praček je spotřeba vody i 80 až 90 litrů na jedno praní. Ty nové to dokázaly díky moderním technologiím využívaným při praní snížit na polovinu. Podívejte se tedy na to, kolik vaše pračka spotřebuje vody. Při výběru pračky si dohledejte tento parametr. Nespoléhejte jen obecně na energetický štítek. Úspory vody v domácnosti umí správný výběr pračky znatelně ovlivnit.

Zvolte si správnou velikost pračky

Kupujete pračku? Nepřemýšlejte jen nad tím, jak velká pračka se vám vejde do koupelny. Předimenzovaná pračka má zbytečně velkou spotřebu vodyPokud žijete singles případně v páru, vystačíte si pračkou na 4 až 5 kg prádla. Troj a čtyřčlenná rodina potřebuje pračku s kapacitou 5 až 7 kg. Větší rodiny pak pračku na 7 kg a více. Někdy však chceme pračku co největší, protože v ní pereme zimní bundy či přikrývky. Pak hledejte takovou, která má program na poloviční náplň.

Vybírejte pračky se správnými programy

Programy typu Ekologický, Rychlý intenzivní či již zmíněný Poloviční náplň umí šetřit vodu. Mnozí z nás jsme neustále přesvědčeni, že když nepereme prádlo 2,5 hodiny a ještě s dvojitým oplachem, tak není pořádně vyprané. Krátké hodinové programy přitom šetří výrazně nejen energii, ale i spotřebu vody. Prádlo je přitom vyprané kvalitně.

Další zásady pro šetření vody při praní

  • Pusťte pračku, až když je skutečně plná. Třiďte si prádlo podle barev a perte vždy jen tehdy, když se vám dané barvy nasbírá dostatečné množství na plnou pračku.
  • Jiným řešením je prát s pracími prášky, které zabraňují zabarvení prádla. Pak nemusíte tak dlouho čekat.
  • Neperte zbytečně. Perete džínsy po jednom použití? K čemu? Moderním hitem je džínsy neprat téměř vůbec. Mnohdy na očištění oblečení stačí kartáč a vůbec jej prát nemusíte. Případně dejte oblečení vyvětrat.
  • A kde je budoucnost šetření vody při praní? Ekologicky zaměření návrháři jej vidí v oblečení z materiálů, které se nemusí prát vůbec. Úspory vody budou obrovské.