Jak udržet čistou vodu v akváriu

Křišťálově čistá voda v akváriu – to je radost každého akvaristy. Základem každého akvária je kvalitní filtrace a pravidelná výměna vody v akváriu. I přesto se může, že se ráno podíváme na akvárium a zjistíme, že voda v nádrži změnila barvu. Může se nám zbarvit do zelena, někdy se stane, že je bílá, ale mnohdy i hnědá. A jaká je příčina?

Co se týká zeleného zákalu (přemnožené řasy), tento vzniká nejčastěji přílišným hnojením a také špatnou biologickou rovnováhou v akváriu. Další z příčin může být nedostatek CO².

V prvé řadě se musíme ujistit, že máme akvárium umístěné na vhodném místě, a to mimo dosah přímého slunečního světla. Dále musíme důsledně dodržovat výměnu vody a čištění filtru. Vždy vyměníme maximálně 2/3 objemu akvária a to proto, abychom nenarušili bio rovnováhu v akváriu. Jestliže napouštíme vodu z vodovodního řadu, necháme vodu alespoň jeden den ustát.

Velice důležitým pomocníkem je zde také UV lampa, která nám takřka 100% pomůže, avšak musíme odstranit původce zeleného zákalu (snížit dávku hnojiva, intenzitu osvětlení). Určitě je vhodné po každé výměně vody na několik hodin UV lampu zapojit a tím docílit čisté vody.

Další typem znečištění vody je zákal bílý (nálevník). Nejčastěji bývá tento mléčný zákal způsobený malým živočichem nálevníkem. Je to jednobuněčný organismus. V akváriu se nám může objevit např. z důvodu překrmování ryb nebo nesprávným postupem při zakládání nového akvária.

Zde je opět velice účinnou zbraní UV lampa. Tu necháme v akváriu pracovat celou noc a preventivně můžeme zapojit ještě na další noc. Vhodné je také ji použít po každé výměně vody v akváriu.

A poslední jmenovaný je zákal barvy hnědé. Ten nám způsobují převážně přírodní dekorace jako jsou kořeny, šišky apod., které jsme si donesli z lesa domů jako dekorace do akvária. Někomu toto zabarvení vody nevadí, dokonce ho naopak vyžaduje, a to proto, že má doma biotopní akvárium ve formě BlackWater.

A jak se takového zabarvení zbavit, jestliže se nám nelíbí nebo nehodí do našeho akvária?

Určitě zde musí správně zafungovat filtr, a proto je vhodné koupit filtrační náplně, které vodu vyčistí. Jednou z nejúčinnějších je Seachem Purigen. Výhodou je, že po několika měsících používání je možno ho regenerovat v roztoku SAVA.