Jaké jsou podmínky dotace na tepelná čerpadla?

Starý kotel vám již nevyhovuje a plánujete, že byste přešli na modernější řešení? Může jím být například tepelné čerpadlo, ekologický zdroj energie, který je v posledních letech velmi oblíbený. Snad jedinou nevýhodou tohoto typu vytápění je vyšší pořizovací cena. S využitím dotace však nemusí být až tak neúnosná.

Tepelná čerpadla lákají zejména na vysokou účinnost a úsporu nákladů. Výrobci tvrdí, že se vám sníží spotřeba až o 75 %. Přitom se ještě zachováte hezky k naší planetě, protože tepelná čerpadla využívají ekologický a obnovitelný zdroj energie – teplo si berou ze vzduchu, země či vody, tedy z přírody kolem nás. Vás pak potěší ještě třeba možnost ovládat své čerpadlo přes internet z tabletu či telefonu. Dnešní moderní tepelná čerpadla jsou totiž vybavena připojením k internetu.

Kdo má nárok na dotaci na tepelné čerpadlo?

Všechno výše popsané je moc hezké, ale cena tepelných čerpadel už tak pěkná není. Pokud si ji plánujete snížit prostřednictvím dotace Nová zelená úsporám, měli byste vědět následující:

  • Dotace je určena pro rodinné domy, které jsou aktuálně vybaveny kotlem na tuhá paliva.
  • Dům musí mít vypracován průkaz energetické náročnosti a dosahovat minimálně třídy „C“.
  • Peníze je možné žádat pouze na výměnu stávajícího nevyhovujícího kotle.
  • Podpora se vztahuje nejen na nákup tepelného čerpadla, ale také projektovou dokumentaci, služby energetického specialisty apod.
  • Tepelné čerpadlo musí splňovat určité technické požadavky.

Jestliže splníte podmínky, máte nárok na celkem až 120 000 Kč (proplácí se maximálně 80 % uznatelných nákladů). Ve vybraných lokalitách je částka vyšší, jedná se o 127 500 Kč.

Jak si dotaci vyřídit?

Nejlepší je, když vám s vyřízením dotace na tepelná čerpadla pomůže přímo firma, u které si čerpadlo kupujete. Zkušení odborníci vám poradí, jaký typ vybrat, aby spadal do dotačního programu, a také zda ve svých podmínkách vůbec budete mít na příspěvek nárok. Nevíte-li, na koho se obrátit, zkuste to u firmy Master Therm, specialistů na tepelná čerpadla.