Na zlato je inflace krátká

Bojíte se, že o část vašich úspor vás připraví inflace? Pokud je necháte jen tak ležet ladem, tak se to s velkou pravděpodobností v dohledné době stane. Úspory musíte vhodně investovat.
Při volbě investičního nástroje však buďte obezřetní. Ne každý je pro investování v době inflace vhodný. V potaz je třeba vzít hned několik faktorů. Prvním z nich je právě jeho odolnost vůči inflaci. V hledáčku vašeho zájmu by proto měl být nástroj, jehož cena především v dlouhodobém horizontu neklesá. Takovým investičním nástrojem je například investiční zlato.

Zájem o zlato roste

Je to právě dlouhodobě stálá cena zlata, která stojí za zvýšeným zájmem o tento drahý kov. Zlato u chytrých investorů ale vyhrává i díky nulovému DPH. Jeho koupě není navýšena o 21 procent, jak tomu je například u nemovitostí, uměleckých děl, ale i dalších drahých kovů, jako jsou stříbro a diamanty.

Investiční mince, dukáty a slitky

Zatímco menší investoři se zajímají o zlaté mince a dukáty, ti větší si pořizují spíše švýcarské zlaté slitky. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Výsledkem pak je omezená nabídka trhu s poměrně širokým cenovým rozpětím. Ceny identických slitků se u různých prodejců mohou lišit i o více než deset procent.

Neplaťte za zlato víc než Němci a Rakušané

Češi tak platí při nákupu zlatých slitků víc než Němci nebo Rakušané. Nákup investičního zlata se jim zbytečně prodražuje. Pro tyto extrémní důvody totiž nejsou racionální důvody. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ upozorňuje Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz.

Srovnávejte!

Co s tím? Nesledujte pouze cenu zlata na komoditní burze. Srovnávejte i ceny prodejců a nakupujte u takových, kteří jsou levní a na trhu působí již několik let. To platí nejenom na velké zlaté slitky, ale i ty menší.