4 parametry, se kterými šidí nepoctiví prodejci tepelných čerpadel


Nenechte se mýlit, laik se při výběru tepelného čerpadla může snadno stát „obětí“ nepoctivého prodejce čerpadel. Kromě manipulací s cenou, která mezi jednotlivými prodejci zahrnuje rozdílný rozsah zboží a služeb, nepoctiví obchodníci nenechají na pokoji ani základní parametry čerpadel, jejichž úpravou se snaží nalákat nové klienty.

Hlučnost

U tepelných čerpadel se systémem vzduch/vzduch či vzduch/voda je jedním z největších argumentů „proti“ pořízení čerpadla provozní hluk. Zároveň, hlučnost je jedním z parametrů, kterým mezi sebou jednotliví prodejci soutěží, tj. snaží se vyrobit venkovní jednotku s co nejtišším provozem. Bohužel, v praxi dochází i k tomu, že nepoctivý prodejce nabízející hlučná čerpadla „jednoduše“ uvede u prodávaného produktu špatnou hodnotu. Viz příklad níže, ze kterého je patrné, že hladina akustického tlaku se liší v závislosti na vzdálenosti od venkovní jednotky. Zároveň, prodejci uvádí hodnoty nominální a maximální. V praxi si tedy můžete koupit tepelné čerpadlo, u něhož předpokládáte, že Vás nebude v noci rušit ani v případě, že venkovní jednotka bude umístěna kousek od okna do Vaší ložnice, opak ale bude pravdou.

Vliv vzdálenosti od venkovní jednotky na hladinu akustického hluku Lp dB(A)

Parametr1 m5 m10 m
Nominální hodnota453125
Maximální hodnota614741

Zdroj: Abeceda-cerpadel.cz

Životnost

Ano, pokud investujete do tepelného čerpadla i stovky tisíc korun, je životnost důležitá. Zkušenosti ze Švédska, kde má tento zdroj tepla velmi dlouhou tradici, ukazují, že tepelná čerpadla dokáží sloužit i více než 20 let. Bavíme se přitom o jednotkách instalovaných na přelomu tisíciletí, za tu dobu vývoj pokročil a dnešní čerpadla jsou ještě výkonnější a odolnější.

V praxi dochází k tomu, že nepoctiví prodejci uvádí u tepelných čerpadel životnost 30 a více let, což je „za hranou“. Navíc, dlouhá životnost čerpadel má své „ale“, konkrétně:

  • pravidelné servisní prohlídky
  • pravidelnou „provozní“ údržbu v podobě čištění filtrů, udržování volného prostoru okolo venkovní jednotky čerpadla apod.
  • správě dimenzovaný výkon čerpadla
  • kvalitní instalace

Téměř „nekonečné“ záruky

V praxi se u tepelných čerpadel můžete setkat s několika typy záruk, a to:

  • záruka, na kterou získáváte nárok koupí zboží
  • záruka, kterou si dokoupíte k tepelnému čerpadlu
  • záruka podmíněná koupí dalších produktů

Dále, záruku může poskytnout buď výrobce, nebo prodejce. Co je pro Vás nejlepší?

V první řadě záruka poskytnutá výrobcem, u něj máte větší jistotu toho, že dostojí svým závazkům. Dále je vhodné se informovat o případných podmínkách uplatnění záruky, kterými mohou být např. realizace pravidelného servisu, již zmíněné dokoupení dalších produktů.

I v České republice došlo k situacím, kdy si lidé koupili tepelné čerpadlo u firmy, která nabízela své vlastní záruky, do pár let však zkrachovala. Zákazníci této firmy si pak museli nechat tepelná čerpadla opravit od konkurence, již však za peníze.

Výkon tepelného čerpadla

To, jaké množství tepla a s jakými náklady je tepelné čerpadlo vyrobit, uvádí parametry COP a SCOP. Vhodnější k porovnávání je druhý z nich, protože počítá se sezónními vlivy (Seasonal Coefficient of Performance). Čím vyšší je tento ukazatel, tím menší je spotřeba elektřiny ze strany tepelného čerpadla.

Ano, i zde dochází k manipulacím, kdy nepoctiví prodejci uvádí „nereálné“ hodnoty. Tento nešvar je natolik rozšířen, a nejen v České republice, že k jeho potírání byla zavedena jednotná evropská standardizace – evropská značka kvality Q, která dává zákazníkům jistotu toho, že tepelné čerpadlo s touto značkou skutečně má uváděný výkon. Více o evropské značce kvality Q se dočtete zde.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup