Operativní leasing využívají podnikatelé i soukromé osoby. Důvodů je hned několik


Operativní leasing se v posledních několika letech prodírá do popředí. V podstatě se jedná o dlouhodobý pronájem, přičemž po uplynutí leasingové smlouvy nepřechází automobil do vašeho majetku, ale zůstává v majetku leasingové společnosti. Platíte měsíčně pouze předem stanovenou částku pohybující se v řádech několika tisíc korun, která zahrnuje vše, na co si jen v souvislosti s provozem motorového vozidla vzpomenete, tedy kromě pohonných hmot. Jediným vaším nákladem je tankování nafty či benzinu do nádrže.

Odpadají vám starosti s povinným ručením, havarijním pojištěním, pravidelným servisem, přezouváním pneumatik z letních na zimní a naopak. Dokonce si nemusíte pořizovat ani vlastní dálniční známku, protože o všechno se postará leasingová společnost. Samozřejmě záleží na konkrétní leasingové firmě a jejích podmínkách.

Provoz automobilu je služba

Pokud zvolíte klasický finanční leasing, po uplynutí smlouvy a splacení vyměřené částky se stane automobil vašim majetkem. Ovšem v případě operativního leasingu nebudete v technickém průkazu automobilu zapsáni jak majitelé. Vozidlo byste měli vnímat jako službu, za kterou měsíčně platíte určitý poplatek, respektive pronájem. Pozor, chovejte se k němu jako k vlastnímu, protože jakékoliv škody například v interiéru zaplatíte z vlastní kapsy.

Operativní leasing má výhody i nevýhody

O výhodách operativního leasingu jsme se zmínili už výše v článku, ale ještě si je ve zkratce shrneme. Zabýváte se pouze běžným provozem, o nic jiného se nestaráte, tedy neplatíte žádné pojištění, servis, ani další poplatky spojené s automobilem. Pokud si myslíte, že není operativní leasing pro milovníky Audi výhodný, potom jste na omylu. Třeba takový podnikatel ho ocení, neboť si může být jistý, že ho takové vozidlo nenechá ve štychu ani na delší pracovní cestě.

Operativní leasing má i stinnou stránku. Ve smlouvě je vymezen maximální počet kilometrů, který můžete za rok ujet. Většinou se jedná o 20 až 30 tisíc kilometrů, což může být pro někoho nedostačující. Opět však záleží na individuální domluvě s leasingovou firmou. Ještě by se dala jako nevýhoda vnímat skutečnost, že automobil nikdy nebude váš, i když leasingové společnosti nabízí možnost odkupu vozidla po uplynutí smlouvy.

Kdy se vám operativní leasing vyplatí?

Jestliže přemýšlíte, zda do operativního leasingu jít či nikoliv, ale stále se nemůžete rozhodnout, napište si na papír pro a proti. Operativní leasing si zamilovali zejména podnikatelé, jež nechtějí mít žádné starosti s vozidlem, ale potřebují jezdit v reprezentativním automobilu. Podívejte se na nejlepší nabídky pro Audi Q7. Daný model vás vyjde už od 23 899 korun.