TOP 5 přírodních materiálů, které nikdy nevyjdou z módy

Přírodní materiály z našich domovů nevymizí, i kdybychom dokázali vyrobit ty nejdokonalejší plasty. Kámen, dřevo a kůže používali ve svých obydlích už před staletími naši předkové a neomrzí se ani našim potomkům.

shutterstock_89787757

Vytvořili jsme malý přehled pěti přírodních materiálů, s nimiž se můžete setkat uvnitř domu i na jeho fasádě.

1. Kámen

Je odjakživa základním stavebním materiálem, najdeme ho na budovách, plochách kolem nich i v moderních interiérech jako s jednou ze stálic v designérském světě. Konkrétně se často používá štípaná břidlice, leštěný mramor, pískovcové bloky, žula a další. Kamenné obklady na zdi vyniknou především ve větších místnostech, působí velmi rustikálně, navíc opticky zmenšují prostor.

2. Dřevo

Nejoblíbenějším materiálem v každém interiéru je dřevo a výrobky z něj. Začneme podlahou z masivu nebo parket, přes obložení stěn až k různým formám nábytku. Můžeme opět zvolit masiv, lehčí dýhované kousky nebo nábytek z ratanu, což je v podstatě proutí.

Dřevo hodně využíváme i mimo dům, a to ke stavbě plotů, pergol či altánů.

3. Kůže

Dnes už se sice nesetkáváme s kůžemi sotva vyčiněnými, z nichž si naši předkové vyráběli oděvy, boty, měchy a různé vaky, ani s kožešinami čerstvě staženými z ulovené zvěře. Přesto je přírodní kůže stále oblíbeným materiálem na spoustu výrobků. Pokud jde o zařízení bytu, jsou to především sedací soupravy, kde se kůže nejčastěji využívá pro svou nadčasovou eleganci.

4. Hlína

I hlínu používáme velmi často, ať už na cihly, pálené tašky nebo další výrobky, které používáme v domácnostech. Jsou to terakotové, hliněné i kameninové nádoby a samozřejmě také porcelán, bez něhož si těžko představíme běžné i sváteční stolování. Také sanitární keramika, vana či toaleta, se bez hlíny při výrobě neobejde.

5. Sklo

Nemůžeme nezmínit sklo ve všech jeho podobách, ať už jsou to okna, skleněné obklady či přepážky v interiéru, nábytek, nádobí či originální designérské kousky. Vyhledáváme sklo čiré, mléčné i barevné, hladké nebo broušené, starožitné i zcela moderní.

Dokonale harmonického výsledku dosáhneme, jestliže přírodní materiály všechny propojíme a nebo zkombinujeme jen některé z nich.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *