4 příčiny, proč vám vlhne interiér

Zjistili jste, že máte vlhké stěny, nebo se vám na nich dokonce tvoří plíseň. Příčin, proč vám vlhnou zdi, může být mnoho, které by se daly zařadit do čtyř skupin, jimiž se budeme v následujících řádcích věnovat.

Vlhkost na stěnám může být způsobena těmito základními důvody:

  • vzlínání vody po stěnách od základů domu
  • zatékání střechou či okolo oken
  • porušené potrubí ve zdi
  • srážení vzdušné vlhkosti

Někdy pomůže správná izolace

To, že máte vlhkost v základech domu, zjistíte poměrně snadno: ve sklepě je cítit zatuchlina, zdi jsou studené a vlhké už po hmatu. Tady nepomůže nic jiného, než udělat správnou hydroizolaci základů a drenáže. Ty jsou důležité hlavně tam, kde se nelze zbavit zdroje vlhkosti, například stékání srážkové vody z hor a podobně. Drenáží vodu odvedete mimo základy domu.

Důkladná izolace je nutná i při stavbě nebo rekonstrukci střechy, aby voda nezatékala pod ní, do obytné části a nevytvářela podmínky pro vznik plísně. Stejně si kontrolujte správné osazení oken, pokud si je necháváte měnit. V případě zatékání kolem rámů ihned volejte dodavatelskou firmu a práci reklamujte.

Někdy pomůže instalatér

Ve zdech domu vede potrubí na vodupro domácnost, do topného systému a na odpady. Jsou různě spojované a někdy spoje nevydrží. To se stává spíš ve starších domech, v novostavbách je potrubí na vodu a odpady plastové, které má větší výdrž.

Když zjistíte, že se vám někde na zdi dělá mokrý flek, který nemá rozumné vysvětlení, jde pravděpodobně o poruchu potrubí. A to je práce pro instalatéry.

Někdy to zvládnete sami

Jestliže se vám na stěnách sráží vzdušná vlhkost, je řešení snadné a nepotřebujete odbornou pomoc. Stačí se jen soustředit na následující body:

  • řádně větrejte
  • snižte vzdušnou vlhkost
  • udržujte přiměřenou teplotu v interiéru

Jak správně větrat už není třeba popisovat, všichni víme, že intenzivně po dobu několika minut. Když je venku vlhko, raději kratší dobu. Jak si ale snížit vlhkost v domě? Například nesušte prádlo v pokojích, ale na balkoně nebo v sušičce. Pomůže omezit počet pokojových rostlin, zvlášť těch, jež musíme rosit. Také nepodceňujte používání digestoře a odvětrávání koupelny. A dostatečně vytápějte jednotlivé místnosti,podle způsobu využití se teplota pohybuje od cca 15° C v komoře či na chodbě do asi 22° C v koupelně. Vyšší teploty nejsou nutné, jen zvedají náklady.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *