Co potřebuje morče? Především vaši společnost a vhodné krmivo pro hlodavce


Morče patří vedle křečků, myší, osmáků a králíků mezi nejčastěji chované hlodavce v českých domácnostech. Je nenáročné, lze je chovat i samotné, ale bude potřebovat vaši pozornost, a také krmivo, které je pro ně vhodné. Právě nevhodné krmení je nejčastější příčinou, proč se naše morčata nedožijí věku, jehož by mohla.

Morče domácí potkal poprvé Kryštof Kolumbus v Jižní Americe, kde je jako ochočená zvířata chovali domorodí indiáni. Na domácích mazlíčcích si však s chutí i smlsli, nebo si něco teplého „spíchli“ z jejich kožíšků. Když se pak v 16. století s mořeplavci dostala morčata do Evropy, i zde se stala mazlíky, zejména mezi bohatými, kteří měli na tyto kratochvíle čas. Morče se usadilo dokonce i na anglickém královském dvoře.

Jak morče krmíte, tak je zdravé

Morče žije čtyři až deset let. Jsou známé případy, kdy morče žilo dokonce do čtrnácti. Jako řadu hlodavců však věk ovlivňuje nevhodná strava. Nemluvím o takových přehmatech, kdy morče nakrmíme trávou s jedovatou rostlinou, jakou je pro morče například pryskyřník. Morčeti nesvědčí žádná lidská strava, žádné živočišné produkty, nic ostrého a pálivého, ani tučná jídla. To vše zkracuje jeho život, nebo je to zabije.

Zelenina ano, ale ne každá. S ovocem je to ještě komplikovanější

Mnohé druhy zeleniny a bylin nejsou pro morče vhodné. Všechny cibuloviny, tedy česnek, cibule, pórek či medvědí česnek, nesmí být součástí jídelníčku morčete. Nevhodné jsou pro něj křen, rebarbora, zelené části rajčat a paprik, fazole, ale i brambory.

Pokud jde o ovoce, tomu se je nejlépe vyhnout zcela. Obsahuje příliš cukru. Zcela nevhodné jsou citrusy, kokos, avokádo, ořechy, slupky od melounů, datle, fíky a další exotické ovoce. Nesvědčí mu ani jablka či hrušky.

Čím tedy morče krmit, aby prožilo dlouhý a zdravý život?

Ideální krmivo pro hlodavce, konkrétně pro morče, nabízí značka Energys Hobby. Granulované krmivo Morče Premium C je kompletní směs s vyváženým obsahem živin, přidaným vitamínem C, obsahem vhodných cereálií a vojtěšky. Toto krmivo plně odpovídá potřebám vašeho morčete.