Hypotéky a problémy se splácením

Při podpisu smlouvy o hypotéce se těšíte na okamžik, až vkročíte do bytu, který bude patřit jen a jen vám. Těžko v takový moment přemýšlíte nad tím, co budete dělat v případě, kdy vám nezbydou peníze na uhrazení pravidelné měsíční splátky. Poradíme vám, jak se nejlépe zachovat v této nezáviděníhodné situaci.

Hypotéka
Hypotéka

Půjčka na bydlení – hypotéka patří mezi dlouhodobé úvěry, které splácíme až několik desítek let. Je logické, že při podpisu smlouvy se lidé příliš nezajímají o možné problémy se splácením za pět, deset nebo dokonce dvacet let. Jenomže člověk míní a život mění. Jednoho dne i vy můžete zjistit, že na další splátku hypotéky prostě nemáte. Co teď?

Začíná to správným výběrem hypoteční banky

Zdaleka ne každá banka či nebankovní poskytovatel hypotečního úvěru je pozitivně naladěný vyřešit případné klientovi nesnáze tak, aby byly spokojené obě strany. Většina poskytovatelů při sjednávání hypotéky oroduje za pojištěních schopnosti splácet. Někteří poskytovatelé (ne všichni!) zase nabízí snížení či odklad splátek.

Co tím chceme říct? Nad možnými riziky spojených s hypotékou zkuste přemýšlet již v době, kdy plni nadšení kupujete svou první nemovitost. Riziko nesplácení je všudypřítomné a nejlépe uděláte, když na něj budete připraveni. V první řadě se zajímejte o to, jaké možnosti vybraná banka nabízí. Umožní vám odložení splátek a na jak dlouho? Máte právo snížení výše měsíční splátky a za jakých podmínek?

Při výběru nejlepší hypotéky nesahejte po první nabídce. Zachovejte chladnou hlavu a využijte možnosti online srovnání hypotéky. Porovnejte si mezi sebou více konkurenčních nabídek a zvolte tu nejlepší z nich. Výpočet hypotéky vám nabízí Úspory.cz a rychlá kalkulačka hypotéky – specialisté na půjčky, hypotéky a další produkty. Kromě úrokové sazby se zajímejte o vše, co vám vybraný poskytovatel nabízí.

Nejlepší je odklad splátek, pozor na pojištění schopnosti splácet

Jakmile zjistíte, že jste se dostali do problémů se splácením hypotéky, neváhejte a okamžitě informujte svou banku. Na nic nečekejte, zázraky se ve světě financí bohužel nestávají. Po první neuhrazené splátce vás exekutor sice nepřekvapí, ale čím dříve začnete svou situaci s poskytovatelem hypotéky řešit, tím spíše vám vyjde vstříc s rozumným řešením.

Zcela určitě vám banky nabídnou pojištění schopnosti splácet pro případy, že onemocníte, stane se vám úraz nebo přijdete o práci. Na první pohled se jedná o rozumný krok, podmínky pojištění jsou však velmi přísné a nepočítejte s tím, že pojišťovna uhradí splátku vždy, kdykoliv onemocníte chřipkou. Pojištění schopnosti splácet si proto důkladně zvažte, než jej odsouhlasíte.

Některé banky nabízí nadstandardní služby v podobě odkladu splátek až na několik měsíců nebo snížení splátek na výši, kterou dlužník zvládne. Další možností je sjednání splátkového kalendáře.

Upomínky, upomínky a zase upomínky

Někteří dlužníci se ve velkém stresu rozhodnou hrát mrtvého brouka, hypotéku nesplácí a předstírají, že nemají žádný problém. Pro poskytovatele půjček to není žádný neobvyklá situace. Než přistoupí k radikálnímu řešení, dlužníkovi zašlou pár písemných upomínek. A upomínky rozhodně nejsou zadarmo. Za jednu upomínku dlužník zaplatí až několik set korun. Ještě jednou si proto zopakujeme základní pravidlo úspěšného řešení problémů – jednejte ihned.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *