Jak pěstovat bonsaje

Bonsaj je japonský výraz, používaný po celém světě. Bon – mělká miska, sai – rostlina. V Číně se také nazývá punsaj nebo penjing. Přesněji řečeno je to staré umění miniaturizace stromů a jejich pěstování v miskách. Bonsaj je možné udělat z většiny typů stromů a keřů. Při výběru se zvažují tyto vlastnosti: zajímavý kmen a správné rozmístění větví, zajímavá barva kůry, hustá a jemně utvářená koruna s drobnými listy, květy, plody.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pro začátečníky je však mnohem lepší koupit si již hotovou bonsaj. Výhodou tohoto rozhodnutí je, že nebudete mít práci s tvarováním a upravováním. Rovněž nemusíte zdlouhavě čekat na výsledek. Drobnou nevýhodou je vyšší pořizovací cena, ale ta nebývá závratná. Dobrou zprávou je, že si můžete vybrat z široké řady různých druhů. My si dnes probereme způsoby, jak je možné bonsaj vypěstovat.

Pěstování ze semene

Bývá nenákladné, ale zato časově velmi náročné. Některá semena klíčí klidně až dva roky a klíčovost bývá navíc ještě i nízká. Mezi hlavní nedostatky této metody patří to, že dlouho trvá, než má stonek vhodné vlastnosti k vytvoření bonsaje. Navíc stromek nemusí být totožný s rodičovským stromem.

Pěstování z řízku

Jde o levný a jednoduchý způsob, jak začít s pěstováním. Stromky jsou podobné rodičovskému a dokážou zakořenit již během 6 týdnů. Za dalších 6 měsíců dorostou do velikosti tříletého stromku, který byl pěstován ze semene. Nevýhodou mohou být některé druhy borovice, které velmi obtížně zakořeňují.

Roubování a hřížení

Představujeme vám další dva způsoby rozmnožování, které rovněž přinášejí výsledky mnohem rychleji než pěstování ze semene. Mimo jiné dokonale zachovají vlastnosti rodičovské rostliny. Nevýhodou zůstává, že vyžadují vysokou úroveň znalostí a dovedností, a proto jsou tyto dva způsoby nevhodné, pro začínající pěstitelé bonsají.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *