Jak připravit dům na instalaci fotovoltaické elektrárny?

Instalace fotovoltaické elektrárny není jen o práci techniků. Měli byste jí věnovat pozornost už před tím, než se vůbec rozhodnete ke koupi.

Nestačí si jen objednat a počkat na techniky, kteří vše odvedou za vás. Abyste měli jistotu, že hybridní fotovoltaická elektrárna bude fungovat přesně podle vašich představ, měli byste se zaměřit na několik podrobností. O těch si v následujících řádcích povíme víc.

Připravte střechu

Fotovoltaická elektrárna na klíč staví především na solárních panelech. Bez nich žádnou elektřinu nevyrobíte. Pokud tedy stavíte nový dům, měli byste na umístění panelů myslet už před samotnou stavbou. Nejlepší možností, jak vyrábět opravdu hodně solární elektřiny, je mít solární panely orientované co nevíce na jih. Čím více budou tímto směrem orientované, tím vyšší budete mít pravděpodobnost, že vyrobíte spoustu solární elektřiny.

Upřednostněte chráničky

I když už máte vybranou fotovoltaickou elektrárnu a přesně znáte její požadavky, i tak bychom vám doporučili natáhnout po domu chráničky místo klasických kabelů. Technologie jsou totiž dopředu a jejich kapacita neustále stoupá. Panely jsou čím dál účinnější, stejně tak jako baterie. Navíc ušetříte spoustu peněz, protože tyto komponenty jsou rok od roku levnější.

Požádejte o dotaci

Dotace na fotovoltaiku běží každý rok. Každý rok je také připraven velký objem peněz pro všechny, kteří chtějí přejít na udržitelný způsob energie. Nejvíce z toho můžou profitovat podnikatelé. Ti si totiž mohou sáhnout na dotaci i v řádu několika milionů. U nich je ale nutné, aby si pořídili výkonný fotovoltaický systém. U domácností tak drastické podmínky nejsou. Očekávejte ale, že od státu nedostanete tak vysoký příspěvek. I tak se můžete dostat i do stovek tisíc korun. V dlouhodobém horizontu tak ušetříte dvakrát víc, než kdybyste si fotovoltaickou elektrárnu kupovali na vlastní pěst.