Jak vybrat dřez?

Kuchyňský dřez je neodmyslitelnou součástí každé kuchyňské linky, a to i přesto, že mnoho domácností jej dnes již nevyužívá primárně jako prostor pro mytí nádobí (aneb myčky). I tak je to právě dřez, jehož správná volba je důležitá pro komfort a pohodlný pohyb v kuchyni. Dřez totiž všichni využíváme denně – když potřebujeme napustit vodu do rychlovarné konvice, ve chvíli, kdy musíme umýt plech nebo například opláchnout ovoce či zeleninu k odpolední svačině.

Výběr správného dřezu je tedy důležitou součástí pohodlí a praktické stránky věci v každé kuchyni.

Technické parametry, materiál, kvalita, rozměry i design dřezu jsou stejně podstatné jako tvar i umístění, na které se někdy tak trochu zapomíná. Přitom – můžete mít sebepraktičtější dřez, avšak ve chvíli, kdy jej umístíte na zcela nevhodné místo, riziko diskomfortu při jeho využívání je poměrně vysoké.

Materiál

V současné době je na trhu široký výběr materiálů, ze kterých jsou kuchyňské dřezy vyráběny, takže záleží čistě na vašich preferencích, co se materiálu a vzhledu týče. Zřejmě nejčastější variantou, se kterou se v kuchyních můžeme setkat, jsou dřezy: nerezové, granitové a keramické.

Velikost a prostor v dřezu

Pokud se rozhodujete, jakou velikost dřezu zvolit, je vhodné zvážit, kolik máte k dispozici místa a potom také to, k jakým účelům budete dřez převážně využívat.

Specifika dřezů:

  • kulaté a malé dřezy – hodí se spíše tam, kde je zabudovaná myčka na nádobí nebo menší dispozice kuchyňské linky. Je třeba počítat s tím, že větší nádobí jako např. plechy se vám v menších dřezech asi úplně nejlépe umývat nebudou.
  • dvoudřezy – skvělé pro domácnosti, kde nádobí umývají ručně, protože poskytují prostor pro mytí a oplach nádobí a tedy i komfort na bázi každodenního využití.
  • dřezy s odkapávačem – praktické řešení pro všechny kuchyně

Tip: Pokud máte dostatek prostoru, je vždy lepší pořídit dřez větších rozměrů co do délky, šířky i hloubky, protože bude praktickým v každý okamžik, a to bez ohledu na to, zda máte nebo nemáte myčku na nádobí.