K čemu v zahradním jezírku potřebujete čerpadlo?

Koupací jezírko, to je neustálý problém, říká ten, kdo při jeho instalaci šetřil a aniž by na to měl znalosti, postavil si ho svépomocí. Výsledkem jsou oči pro pláč, stagnující voda a líheň komárů. Pokud jste si nainstalovali zahradní jezírko, budete se muset vypořádat s problémem, jak udržet vodu čistou a průzračnou. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je instalace jezírkového čerpadla.

K čemu je dobré jezírkové čerpadlo?

Čerpadla zajišťují cirkulaci vody v koupacím jezírku, což má několik výhod. Především tím zabraňují stagnaci vody a udržují ji v dobré kondici. Pak také okysličují vodu, čímž ji činí zdravější pro rostliny a ryby. Čerpadlo v jezírku pomáhá rovnoměrně rozvádět teplo, čímž zabraňuje vzniku chladných míst, ve kterých by ryby mohly uhynout. V neposlední řadě může čerpadlo pohánět vodopád nebo jiné prvky, čímž zatraktivní vaše jezírko. Při instalaci jezírkového čerpadla si ale dejte pozor na to, abyste jím nepoškodili fólii. Oprava jezírkové fólie vás sice nezruinuje, není ale ničím příjemným.

Jak funguje čerpadlo v jezírku?

Jezírková čerpadla fungují tak, že čerpají vodu z jezírka přívodním potrubím a poté ji tlačí zpět do jezírka výtlačným potrubím. Voda se obvykle čerpá přes filtr, aby se z ní odstranily nečistoty, a teprve poté se vrací zpět do jezírka. Při průchodu čerpadlem se do vody dostane kyslík a do jezírka se tak vrací voda v mnohem lepší kondici, než ve které z něho odcházela.

Typy jezírkových čerpadel

Jezírková čerpadla se vyrábějí v různých velikostech a tvarech, které se hodí pro různá jezírka. Existují ponorná čerpadla, která jsou umístěna na dně jezírka a čerpají vodu výtlačným potrubím nahoru. Existují také povrchová čerpadla, která jsou umístěna mimo jezírko, a čerpají vodu dolů přes sací potrubí.

Jakou velikost čerpadla pro jezírko potřebuji?

Velikost čerpadla pro jezírko, které potřebujete, závisí na velikosti vašeho jezírka. Malé jezírko (do 1 000 litrů) bude potřebovat malé čerpadlo s průtokem do 300 litrů za hodinu. Středně velké jezírko (1 000 až 3 000 litrů) bude potřebovat středně velké čerpadlo s průtokem až 800 litrů za hodinu. A pro největší jezírka počítejte s velkými čerpadly s průtokem 1000 l za hodinu a více. Chybou by bylo čerpadlo pro jezírko poddimenzovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *