Kdo se stará o naše vyhřáté domovy? Přeci tepelné výměníky


Výměníkové stanice jsou nedílnou součástí řady areálů, továren, ale i domácností. Jejich funkce spočívá v distribuci tepelné energie či ohřevu vody, takže jsou využívány pro vytápění objektů. Mezi známá tepelná zařízení tohoto druhu patří třeba radiátorová topení, která vyhřívají byt. V dnešní době se vyrábí celá řada typů výměníků, my si v následujícím článku představíme jeden konkrétní, a sice výměník deskový.

Deskové výměníky

Tepelné výměníky se dají rozdělit podle své konstrukce do několika typů. Prvním z nich je výměník rekuperační. V tomto případě je uvnitř zařízení mezi médiem ohřívajícím a ohřívaným umístěna nepropustná stěna a na obou jejích stranách se nachází teplosměnná plocha. Dále existují výměníky regenerační a směšovací. Nás bude zajímat zařízení prvního typu, tedy výměníky rekuperační.

Podle složení je můžeme rozdělit na plášťové, článkové trubkové, šroubovité s vinutými trubkami a deskové. My se zaměříme na výměníky deskové. Jedná se o zařízení velmi kompaktní. Jeho ohřívací plochu tvoří několik na sebe přitisknutých kovových desek, jež jsou protkány sítí kanálků, kterými proudí média. Obě média se pohybují v jiném směru, takže vytváří protiproud. Výhodami tohoto druhu zařízení jsou díky jeho tenkým stěnám relativně malá hmotnost i rozměry. Navíc přidáme-li do výměníku další desku, můžeme jednoduše zvýšit výkon. Desky zařízení na sebe musí být opravdu pevně přitisknuty. Je tedy potřeba počítat s tím, že v případě zvýšeného tlaku mohou nastat problémy s jejich nedostatečnou těsností. Velmi účinná a intuitivní zařízení tohoto typu jsou deskové výměníky Alfa Laval.

Výroba a distribuce

Prodejem tepelných zařízení od společnosti Alfa Laval se zabývá například podnik Tribo Engineering. Vybírat je možné z pájených, nerezových či rozebíratelných deskových výměníků. Mimo to se podnik zaměřuje na ozubená kola, která jsou nepostradatelnou součástí široké škály přístrojů a zařízení. Jelikož je tvar této součástky velice specifický a složitý, je výroba ozubených kol technologicky náročná. Při nákupu je tedy třeba zvolit osvědčeného spolehlivého výrobce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup