Návrat k životu na vesnici, rustikální styl

Dnes je móda se vracet do starých dob. Jako bychom tam hledali vyrovnanost, klid, lásku, a tak se obklopujeme starými věcmi. Kdyby ty věci ale mohly mluvit, asi bychom se divili, že staré časy nebyly vůbec vyrovnané, klidné a už vůbec ne prosycené láskou.

Romantika je něco jako kýč, vymyšlený obraz dávných dob. Ale uvědomujeme si, že i naše doba bude za 200 let romantická. Jestli ji tak dnes nevnímáme, nevnímali svou realitu romanticky ani naši předkové. Ale to byl jen úvod, pohádky jsou krásné, stále se k nim vracíme, a tak se vracíme i do starých dob tím, že se starými věcmi obklopujeme.

Rustikální a minulost

Úvod možná vyšel trochu skepticky, ale musíme si uvědomit, že rustikální neznamená se vracet ke všemu minulému, k Bachovi (politik), k Bachovi (hudebník), je si třeba dát „bacha“ na to, k čemu staré věci sloužily. Je třeba se ještě zmínit, že slovo rustikální není možné vždy vztahovat ke všemu z minulosti, protože rustikální má vztah spíše k vesnici, než k životu bohatých lidí. Jenže prostý lid neměl čas na radovánky šlechty a továrníků, na jejich hledání krásy, takže většina předmětů, které kolem sebe měli, sloužila více či méně k jejich práci, k obživě, takže výzdoba a krása či estetika byly druhořadé. Ale právě krása jednoduchosti je většinou to, co nás dodnes uchvacuje. A to tehdejší truhláři, kováři a další řemeslníci neměli vysoké školy designu!

Rustikální, a přece moderní

Přestože se dnes stále objevují jedinci, kteří zkoušejí žít přesně jako lidé v minulosti, nikdo by to dnes již nechtěl. Jejich pokusy také většinou skončí fiaskem, protože moderní doba spolkne všechny zastaralé výstřelky. Takže, když se řekne rustikální, vůbec to již neznamená „zastarale“. Například rustikální kuchyně má v sobě vše, co moderní doba vyžaduje, ať je to ergonomie, elektrospotřebiče, plyn, voda, zkrátka vše, co se k moderní úpravě potravin a vaření vyžaduje. Rustikální tady znamená volbu materiálu, povrchových úprav, výzdoby. Převládá tu tedy mořené dřevo, jeho výzdoba, lakování, ale i třeba květinové či lidové motivy na ozdobu, Ladovský obrázek a podobně. V takové kuchyni se musí člověk cítit především dobře, i když cítí, že jde o moderní domácnost.

Rustikální ložnice

Naši předkové ložnici většinou ani neměli, spali všichni v jedné společné místnosti, staří mohli mít výměnek.Postel, plná nadýchaných peřin, zde byla jedna pro pána domu a jeho choť, ostatní si ustlali na lavici, na truhle, děti třeba za pecí. Dnes to ani nejde, takovou místnost v bytě nemáme, přesto můžeme mít rustikální ložnici. Peřinu asi také nepoužíváme, takže vsadíme opět na jednoduchost, materiál, prostou výzdobu. Postel bude z dřevěného masivu, jednoduchá skříň a komoda poslouží našemu šatstvu, místo stolků krátkou poličku, ve váze sušené květy, na stěně svatý obrázek. Podlaha dřevěná, menší kobereček třeba z kožešiny, či hrubě upletený. Být rustikální by nás nemělo svádět k přeplněnosti, ke sbírání starých věcí, na kterých se bude usazovat prach. I zde platí, že rustikální neznamená starý, ale stále moderní.

Rustikální obývací pokoj

Nechceme popisovat všechny možné místnosti v bytě, asi není účelem mít všechny pokoje v jednom duchu, top by zase mohlo být nudné. Pokud jde ale o obývák, tady nám si největší problém bude působit sedací souprava. Tu naši předkové neznali, u stolu bývala nanejvýš prostá lavice. Sedět ale celý večer na dřevěné lavici není pohodlné, takže pokud na ni vsadíme, doplníme ji třeba polštáři a silnějšími přehozy. Pokud si budeme vybírat sedačku, tak raději ve světlé barvě, v jednoduchém půdorysu, snažme se mít látkový povrch, ne koženku. Ani snad kůže neodpovídá slovu rustikální. Jinak opět zde bude dominantní dřevěná podlaha, ale lze ji v určitých místech nahradit dlažbou, keramikou či kvalitními cihlami. Místnost pak doplníme komodami, poličkami pro nějaké doplň, třeba památky po babičce. Televize a další technika obývací pokoj samozřejmě musí doplňovat, ale lze skrýt za závěsy, lze ji vyčlenit jeden kout místnosti, ve kterém opustíme honbu za minulostí, ale můžeme se jí opět přiblížit jednoduchostí, jemnými barvami, prostými doplňky.

Závěr

Na internetu nebo v obchodech se můžeme často setkat s nábytkem, který má v názvu slovo „rustikální“, snad jen proto, že částky za něj jsou násobně vyšší, než na nábytek ostatní. Ale dostát svému snu a žít alespoň v náznaku trochu v souladu s minulostí, není jen v ceně toho nejdražšího nábytku, ale i třeba v hledání, možná i kutilství, nechat se inspirovat na správných vzorech. A v tom vám držíme palce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup