Neumím být ve vztahu

„Mám takový problém. Mám pocit, jako kdyby byla magnet na problémy ve vztahu. V žádném neumím vydržet díl než pár měsíců. Právě jsem po posledním rozchodu, ale pořád to má stejný průběh. Na začátku je všechno růžové, jsem zamilovaná až po uši a je nám spolu krásně. Po pár týdnech to začíná slábnout, ale snažím se to udržet. Po pár měsících už dál nemůžu ve vztahu pokračovat, dotyčný muž se mi naprosto odcizí a nedokážu se ho už ani dotknout. Co mám dělat? Já chci vztah. Myslím si, že je to důležité, ale vůbec nevím jak na to.“

Přibližně takto se mi dnes svěřila kamarádka a já si myslím, že je to prototyp problémů pro více žen, proto sem se to rozhodla sdílet.

Na co jsme společnou analýzou přišli? Kamarádka sice na jedné straně partnera chce, proto když je single mají o ni muži velký zájem a ona si ho užívá. V okamihu když se z nevinního randění stává něco vážnějšího, kamarádka dostává strach, muž se jí odcizí a vztah končí. Proč je to tak? Odkud ten strach pochází? Přišli jsme na to, že má problém s důvěrou, protože byla zklamána svojí první láskou. Nedokáže se otevřít, protože má pocit, že jí může být znova ublíženo. Proto do svého srdce nechce nikoho pustit, hrozí tím, že by ho znova někdo mohl zlomit a to už znova nechce zažít.

Kamarádce nestačilo přijít na to, proč se jí to děje, ale chce to změnit. Zeptala se mně na radu a jelikož jsem si něčím podobným přešla, sdělila jsem jí, co fungovalo mně. A co to bylo?

  • Uvědomění si, že ten nejdůležitější vztah, který mám je vztah k sobě sama. Mám se dostatečně ráda?
  • Posílení sebelásky.
  • Uvědomění si toho, že když má člověk hezký vztah sám se sebou je další rozchod pruda, ale štěstí člověka na žádném dalším vztahu není závislé.
  • Přát všem mužům vše nejlepší.

Pomohlo to? Mně ano. S kamarádkou dám vědět.