Jak udělat katalogový dům výjimečným? Soustřeďte se na exteriér

Dům skvěle doplní vhodně zvolený povrch, příjemná zahrada či vhodně zvolený plot.

Zajímavě strukturovaná omítka je levnější než dřevěná fasáda, ale také velmi efektní. Zdroj: archiv

Ne každý si může dovolit nechat si navrhnout a postavit originální dům od architekta. Už jen samotný pozemek může být finančně velmi náročný, o to více potom musí domácnosti šetřit na samotné stavbě domu.

Katalogové domy jsou levnějším řešením než originální domy od architekta. Jejich problémem ale může být nízká originalita, což může být pro někoho, kdo má rád výjimečnost, problém. Pokud je to i váš případ, zkuste se zaměřit na exteriér a svůj katalogový dům oživit.

Originální fasáda

Někdy máme pocit, že čím méně originální dům, tím výstřednější by měla být fasáda. Výjimkou pak nejsou domy s jedovatě zelnou nebo fialovou omítkou. Aby byl dům jedinečný, jeho barva nemusí být až tak výstřední, stačí zvolit jednoduchou barevnost, například šedé nebo hnědé odstíny.

Pokud chcete, aby byl váš dům opravdu zajímavý, můžete zvolit jako obkladový materiál dřevo. Kvalitní provětrávaná fasáda ze dřeva ale může být relativně drahá. Obyčejný dřevěný obklad zase rychleji stárne.

Jako levnou, ale zajímavou alternativou dřeva, můžete vyzkoušet strukturovanou omítku. Sice vyjde dráž než klasická omítka – většinou se totiž musí dělat ve dvou vrstvách – ale výsledek je atraktivní a neokoukaný. Pomocí nejrůznějších kartáčů můžete na omítce vykouzlit horizontální nebo vertikální pruhy a jiné vzory, které dodají domu na zajímavosti. Případně můžete omítku zkombinovat s dřevěnými detaily, například kolem vchodu.

Přirozená zahrada

Ušetříte-li na originálním návrhu za dům a koupíte-li si katalogový dům, zkuste alespoň investovat do originálního návrhu zahrady od zahradního architekta. Vhodně naplánovaná zahrada celý dům oživí.

Nenechte se ale zlákat vidinou toho, že budete mít na zahradě pestrou směsici květů. Velké záhony cizokrajných rostlin se těžko udržují. Zahrada by měla být promyšlená a skladba rostlin by měla odpovídat tomu, co roste v dané lokalitě. Zahrada se pak snadno udržuje, vypadá přirozeně a působí příjemně.

Myslete na sousedy

Při stavbě lidé zapomínají na to, že i ploty, zídky a předzahrádky dotváří celý vzhled domu. Volí tak rychlá řešení v podobě prefabrikovaného, vysokého, betonového plotu, který je sice výhodný pro obyvatele domu, ale sousedům a kolemjdoucím může být doslova trnem v oko.

Dalším klasickým prohřeškem je živý plot z tújí. Ty sice rychle rostou, ale na originalitě domu nepřidají. Jeden dům pak vypadá jako druhý. Myslete i na svoje sousedy a zkuste vytvořit takový plot, který bude celou ulici vhodně doplňovat. I vy se potom budete na zahradě cítit příjemněji.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup