Ochraňte chatu před zloději. Máme 5 rad, se kterými je spolehlivě zastavíte

Vypáčený zámek nebo vylomené okenice, uvnitř nepořádek a vybavení pryč. Takové jsou každoročně následky zimy pro spoustu chatařů. Proto pro vás mám 5 rad, jak připravit chatu na zimu tak, abyste zloděje odradili.

thumbnail (1)

Rada č. 1: Ukažte, že se vracíte

Chatu musíte v první řadě důkladně zamknout a ze zahrady uklidit žebříky a další vybavení. Zloději by jej totiž mohli využít k cestě dovnitř.

Hlavně ale chatu často a pravidelně kontrolujte. Nejen, že tak případné vloupání dřív objevíte, ale čerstvé stopy zlodějům ukážou, že se často vracíte. A máte tak větší šanci, že je odradíte.

Ze stejného důvodu při každé návštěvě nezapomeňte například shrnout sníh ze střechy nebo uklidit přístupovou cestu.

Rada č. 2: Vylepšete si plot

Zásadní je mechanické zabezpečení. Začněte s ním hned u plotu. Pokud máte obyčejný plot z pletiva, dejte na něj ostnatý nebo žiletkový drát. Vybavené zloděje sice nezastaví, ale odradí tuláky a bezdomovce.

Vyplatí se také zpevnit výplň plotu nebo důkladně připevnit různá madla a další prvky. Využijte přitom speciální bezpečnostní šrouby a matky. Při jejich dotažení se ulomí utahovací šestihran a na místě zůstane kužel, který budou zloději odmontovávat jen těžko.

A u žádného plotu není na škodu ani kvalitní petlice a bezpečnostní visací zámek.

thumbnail (2)

Rada č. 3: Překvapte zloděje bezpečnostním kováním

Dveře od chaty pak dobře ochrání kvalitní zámek s bezpečnostním kováním. A když vše doplníte ještě přídavným bezpečnostním kováním, rozhodně nic nezkazíte.

Samozřejmě můžete využít také kvalitní bezpečnostní petlice a zámky.  Zvýšíte tak pravděpodobnost, že nezvané hosty odradíte.

Šikovný a dobře vybavený zloděj si sice poradí i s kvalitním zabezpečením, ale trvá mu to delší dobu. Zvyšuje tak riziko, že si ho někdo všimne. A to většina zlodějů nechce. Proto hledají méně zabezpečené chaty, do kterých se dostanou snáz a rychleji.

Rada č. 4: Připravte si bezpečnostní systém

Zatímco ostatní rady měly za úkol zloděje odradit, bezpečnostní systém vám pomůže ve chvíli, kdy se někdo přece jen zkusí do chaty vloupat. Ideální je takový, který vás na to upozorní například sms zprávou.

Už dávno přitom neplatí, že kvůli dobrému a spolehlivému bezpečnostnímu systému musíte do specializovaných obchodů. Najdete je i u kvalitních prodejců kutilských potřeb. Veškeré vybavení na ochranu chaty tak koupíte na jednom místě.

Rada č. 5: Na samostříly zapomeňte

Na závěr vám řekneme, co naopak dělat nemáte. Nechystejte na zloděje žádné vlastní pasti, které je zraní nebo třeba uvězní. Může se pak stát, že budete před soudem místo zločince stát vy. Jako před pár lety jeden důchodce, který na nezvané návštěvy nastražil samostříl.

V poslední době policie často doporučuje k zabezpečení majetku používat fotopasti. Jsou to zařízení, která vám pošlou fotku, jakmile někdo vstoupí na váš pozemek. Fungují spolehlivě, jsou velmi tiché a skoro neviditelné. Vyberte si například ze značek Bunaty nebo Predator v prodejně Infoto.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *