Pronájem bytu – jak vybrat vhodného nájemníka

Máte-li možnost pronajmout byt, pak se nabízí docela slušná možnost výdělku. Pronájem bytu není sice zrovna převratná možnost, jak honem zbohatnout, ale do kapsy vám to měsíčně může přihodit i několik stovek až tisíc.

Záleží také na lokalitě, kde se nemovitost nachází. Takový pronájem bytu Praha už zavání docela slušným ziskem. Pronajmout byt není krátkodobá záležitost a většinou jde o běh na dlouhou trať. I když výjimky potvrzují pravidlo a mnohým před vámi se povedlo byt pronajmout během pár dní či týdnů. Taková věc si žádá profesionální přístup a určitě je lépe se obrátit na zkušené profesionály.

shutterstock_267206270

Výběr nájemníka – maminky s dětmi

Nenechte se zlákat vidinou rychlého zbohatnutí a rovněž neskočte hned na první nabídku. Pronajmout svůj byt podnikateli, který je dva týdny ne cestách a byt užívá jen o víkendech, platí pravidelně a je schopen si udělat drobné opravy sám je hezká pohádka, ovšem skutečnost je většinou jiná. Ideálním nájemníkem bývá, ačkoliv se to nezdá matka s dítětem, protože chce zajistit svému dítěti střechu nad hlavou. Většinou jsou maminky pracující a pravidelně platí – o problémy nestojí.

Rizikový bývá muž do 25 let

Krapet rizikový je pár s jedním či více dětmi. Ani ne tak, že by neplatili, ale dá se předpokládat, že tento pár pronájem bere za dočasné útočiště, než se zmohou na vlastní bydlení. Jinak řečeno – nepočítejte s nimi dlouhodobě. Zcela rizikový bývá mladý muž do pětadvaceti let. Nechává byt po sobě v horším stavu, příliš neuklízí a platební morálka nebývá tip top. Samozřejmě existují výjimky, ale drtivá většina pronajímatelů vypovídá v jejich neprospěch. Chtějte vědět, kolik lidí bude v bytě bydlet, kolik je pracujících a jak dlouho hodlají zůstat. Jestliže vám někdo ze zájemců bude něčím vadit, dejte na svou vnitřní intuici a vybírejte mezi dalšími.

Nájemník vybraný a přichází smlouva

Jakmile máte vybraného nájemníka, je potřeba mu předložit smlouvu. Sepsání kvalitní smlouvy bývá většinou docela velký oříšek. Pronájem bytu je lepší uskutečnit přes realitní kancelář, pokud nemáte známého právníka. Je to dost velká investice, ale na stranu druhou problémy s nájemníky by mohly znamenat mnohem větší. Jestliže se chcete pustit do sepsání smlouvy sami, rozhodně nepoužívejte internetové vzory – je to jen hrubý nástřel a podtstané věci tam nemusí být zahrnuty. Nejnepříjemnějším problémem je neplacení nájmu a ochrana proti tomuto poměrně častému nešváru musí být obsahem smlouvy. Nechte si vždy zaplatit nájemné dopředu, ideálně na 2 měsíce. Ve smlouvě by také měla být výše vratné kauce a další důležité body.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *