Vybíráme žárovky

První z věcí, kterou při zařizování nového bydlení řešíme, jsou žárovky. Bez světla bychom v bytě nebo domě neviděli, nemohli bychom se věnovat ani úklidu nebo vaření, ani svým zálibám. Bez světla se prostě neobejdeme. Nedílnou součástí svítidel jsou žárovky, je pro vás tou pravou žárovka E27 nebo jiná? Vyznáte se v nich?

Co ta žárovka je vůbec zač?

Žárovkou se rozumí jednoduché zařízení, které slouží k tomu, aby došlo k přeměně elektrické energie na světlo. Klasická žárovka, jakou jsme používali ještě poměrně nedávno, měla podobu skleněné baňky, ve které se ukrývalo stočené tenké vlákno z wolframu. To se při průchodu energie zahřívalo.

Jaké druhy žárovek najdeme na trhu?

Dnešní žárovky vypadají trochu jinak, mají různé tvary a do vnitřku mnohdy ani nevidíme. Závity zůstaly stejné, vybírat můžeme z různých typů žárovek.

  • Klasická žárovka se dnes už najde jen ve výjimečných případech, její životnost není příliš dlouhá, navíc je to žrout energie. Když už po ní musíte sáhnout, berte to jen jako dočasné řešení a co nejdřív ji vyměňte za jinou.
  • Úsporná neboli kompaktní žárovka, která pracuje na stejném principu jako ta klasická, ale je energeticky méně náročná. Ušetří až 80 % energie, potěší i dlouhou životností. Mínusem ale může být dlouhý náběh na plný výkon.
  • LED žárovka, která jde s dobou, je moderním řešením do každého interiéru. Její předností je nízká spotřeba energie, dlouhá životnost i minimální tepelné záření.
  • Zvláštním typem jsou halogenové žárovky, které díky tomu, že vlákno dosahuje vyšší teploty, mají vyšší světelnou účinnost. Charakterizuje je i rychlý náběh a možnost stmívání, hodně se ale zahřívají.

Jakou potřebujete patici?

Když přijde na výběr žárovky, bude vás zajímat barva světla, která ovlivní celkovou atmosféru v místnosti, má vliv i na vaše fungování a udává se v Kelvinech (čím víc Kelvinů, tím je světlo studenější a podporuje soustředění), a také patice.

Paticí nebo také závitem se rozumí ta část žárovky, ve které je usazena baňka a osvětlovací těleso. Patice pak zapadá do objímky a přenáší ze sítě elektrický proud. Aby to nebylo tak jednoduché, dnešní žárovky mají různé závity.

Nejčastěji se setkáte s paticí E14 a E27, tedy malým a velkým Edisonovým závitem. Jde o šroubovací závit, se kterým se setkáte jak u lustrů, tak stojacích lamp, lampiček a nástěnných světel.

U podhledových a bodových svítidel většinou najdete patici GU10. Poznáte ji podle dvou výstupků s roztečí 10 mm.

U malých bodovek nebo u osvětlení nad kuchyňskou linku se můžete setkat s paticí G4. Ta má rozteč 4 mm a napětí 12 V.

Další častou paticí je G9 s roztečí 8 milimetrů a dvěma plochými piny. Ta je charakteristická pro moderní svítidla. Kromě těchto patic na trhu najdete i G5, GU 5.3, G13, S 14, B22, B22d apod.

Víte, že moderní a chytré žárovky můžete ovládat pomocí dálkového ovládání nebo pokud to žárovka umožňuje, i přes aplikaci?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *