Zakládáte hobby dílnu? Nezapomeňte na dílenské skříně

Rozhodli jste se vybudovat vlastní dílnu pro svůj kutilský koníček? Máte prostory, ale nevíte kde začít s nákupem vybavení? Je to jednoduché. V dílně nesmí chybět místo, kde budete pracovat, prostory, kam uskladníte nářadí a materiál, a nakonec také dobré osvětlení, abyste si nekazili při práci oči. To je základ každé dílny bez ohledu na to, jaké řemeslo praktikujete. Co budete potřebovat dále, zjistíte v průběhu své činnosti a budete postupně doplňovat.

Řemeslné stoly a stolky

Hlavním prvkem každé dílny je pracovní stůl, který je přizpůsoben různým řemeslům. Zlatníci používají speciální zlatnický stůl s výkrojem v horní desce, pod kterou je zasazen kus kůže, do níž padají kovové piliny. Tyto piliny zlatník sbírá a následně využívá pro tvorbu nových výrobků. Truhlářský stůl žádný výkroj v pracovní desce nemá. Naopak takový stůl musí být bytelný a plný, aby se na něj daly připevnit různé truhlářské pomůcky, jako je svěrák. Existují však také univerzální dílenské stoly určené pro různé kutilské práce od modelářství po pájení. Jsou velmi stabilní a často v modulovém provedení, aby bylo možné jednotlivé prvky stolu různě kombinovat.

Skladování dílenského materiálu

V žádné dílně nesmí chybět dostatek úložného prostoru. Nářadí uschováte do plastové bedny, ale kam s použitým materiálem, který ještě nechcete vyhazovat a s ostatními komponenty? Ideálním řešením je praktická dílenská skříň. Vybírat můžete z několika provedení – plechové skříně s plnými dveřmi či prosklenými dveřmi, s posuvnými panely, s roletami, a podobně. Drobný spojovací materiál, jako jsou například šroubky, je vhodné roztřídit do boxů podle velikostí pro lepší přehlednost. Některé dílenské skříně se dají pořídit s již zabudovanými plastovými boxy, se kterými lze jednoduše manipulovat.