5 chyb při pečování o okrasné dřeviny a keře

Jarní období, asi tak do konce měsíce května, je časem péče o okrasné stromy na našich zahradách. Jde hlavně o to, dostat je rychle do co nejlepšího stavu, aby opravdu působily okrasně.

Jestliže se o okrasné dřeviny nebudete starat správně, dříve nebo později se to na nich projeví. A jako všude, i v tomto případě je napravování chyb mnohem náročnější, než vhodná a hlavně pravidelná péče.

1. chyba: málo vláhy při výsadbě

Nedostatek vody při zakořeňování ovlivní stromek na celou dobu růstu. Jestliže ho zaléváte jen povrchově, i když třeba často, i stromek zakoření jen mělce, ve vrchní vrstvě půdy. Mnohem hůř pak snášejí období sucha, protože nemají odkud vzít vláhu. Správným řešením je zalévat méně často, ale vydatně.

2. chyba: nepodceňujte sílu větru

Pokud nemáte stromky vysazené na závětrné straně, myslete na jeho dostatečnou oporu. Jen tak máte jistotu, že poroste rovně vzhůru. Jedná se především o mladé slabší stromky vysazené samostatně.

3. chyba: málo místa pro jednotlivé rostliny

I v případě, že stromky či keře sázíte do živého plotu, nechte jim dostatek místa mezi sebou. Málo místa má za následek pozdější selekci a rušení nadbytečných rostlinek. Je mnohem výhodnější, dodržet doporučený spon mezi sazenicemi a vyhnout se ztrátám a zbytečné práci.

4. chyba: žádné nebo špatné prořezávání

Jestli nebudete provádět pravidelný řez či u jehličnanů zaštipování, porostou vám do výšky neduživé stromky. Pravidelným zaštipováním čerstvých výhonů u jehličnanů docílíme kompaktnějšího spodního patra, z něhož poroste pevný stromek.

Nezapomínejte také na pravidelný jarní řez u listnatých stromů, kterým je zbavíte uschlých a umrzlých větviček. V prvních několika letech také prořezáváme do žádaného tvaru a hustoty.

5. chyba: fólie a mulčování

Hodně zahrádkářů ve snaze ušetřit si práci s pletím dává na záhony a kolem keřů a stromků fólii a zasype ji kůrou. Nejen, že se plevele nezbaví, navíc se pod fólií často tvoří plísně, které rostlině škodí ještě víc. Ani mulčování bez občasné kontroly není vhodné, protože se pod mulčem tvoří krusta, díky níž se nedostává kořenům ani dost vláhy ani vzduch.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *