Tipy na netradiční květiny do bytu

V bytě můžeme pěstovat mnoho druhů rostlin, ať už jsou to ty tradiční , co pěstovaly už naše babičky, nebo dnes stále oblíbenější exotické: orchideje, guzmánie, strelície a další. Napadlo vás ale, že byste mohli zkusit si vypěstovat některou z těch rostlin, co jsou exotické a navíc užitečné, například ananasovou šalvěj, vanilku nebo třeba japonský křen wasabi?

shutterstock_155102912

Šalvěj ananasová (Salvia rutilans)

Exotická šalvěj s vůní ananasu se hodí do čaje či sladkých pokrmů, působí proti depresím. Pochází z Mexika a Guatemaly a pěstuje se jako okrasná květina, její zářivě červené květy se objevují až do začátku zimy.

Má ráda světlé stanoviště a dostatečnou zálivku. V zimě ji můžete uložit do místnosti s teplotou kolem 8 – 10° C a zmírnit zálivku, pokud má dostatek světla, můžete ji nechat při pokojové teplotě.

Použít ji můžete do ovocných salátů , je výborná do džemů nebo želé, zvýrazní jejich chuť zvláště do ananasových nebo dýňových.  Listy můžete na již zmíněný čaj nebo do potpourri.

Vanilka pravá (Vanilla planifolia)

Vanilka potřebuje úrodnou půdu a dostatek vody. Pěstební teplota by se měla pohybovat okolo 25 – 27 °C, důležitá je také vlhkost vzduchu okolo 80%. Ideálním místem pro vanilku je vytápěný skleník, obývací pokoj a nebo vytápěná zimní zahrada. Abychom se mohli těšit na sklizeň, je potřeba ji uměle opylovat štětečkem.

Pěstování vanilky je sice náročné, ale její nádherné květy a sklizeň voňavých lusků nás za námahu odmění.

Wasabi – japonský křen (Wasabia japonica)

Popularita křenu wasabi u nás s japonským stylem stravování. Rostlinu vsaďte do většího květináče, vyplněného výživnou zeminou, a umístěte na polostinné stanoviště, chráněné před poledním sluncem. V zimě by teplota neměla přesáhnout 18° C, ale nepřestáváme se zálivkou. Právě nižší teploty podporují růst a zima je také hlavním obdobím sklizně křenu. Na tu první si ale musíme dva roky počkat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *