Jak pečovat o okrasné keře a dřeviny

Jsou trvalou součástí našich zahrádek. Ať už je sázíme do živých plotů nebo jako solitéry, o okrasné dřeviny je potřeba pravidelně pečovat. Některé úkony důležité pro zdárný růst okrasných stromků a keřů budeme provádět brzy na jaře.

Řez do tvaru i omlazovací

Hodně okrasných dřevin zastřihujeme do různých, převážně geometrických, tvarů. Také dřeviny v živých plotech jsou tvarované, ani na ně nezapomínáme. Na zarovnání je vhodné brzké jaro, kdy ještě větvemi neproudí míza. Při tvarování zastřihneme i větve slabé nebo zmrzlé, tím strome či keř omladíme.

Při řezu platí pravidlo:

Jehličnaté dřeviny se první rok po výsadbě neseřezávají, v dalších letech jim zkracujeme jen boční výhony, dokud nedoroste do žádané výšky.
Stálezelené listnaté stromky po výsadbě seřízneme přibližně na polovinu, abychom podpořili jejich zahuštění ve spodní části. Každý rok pak Seřízneme asi o třetinu do doby, dokud nedoroste do žádané výšky.

Kypření a výživa

Aby stromek dobře prospíval, musí mít možnost dýchat. Z toho důvodu půdu kolem kmínku kypříme motyčkou tak, abychom rozrušily krustu, která se tam během zimy vytvořila. Je nutné tato místa i odplevelit. Abychom zabránili dalšímu růstu plevele, je vhodné nasypat kolem kmínku vrstvu mulče (kůru, štěpek, drcené listí nebo slámu). Mulčováním zároveň udržíme vláhu u kořenů a zabráníme přehřívání povrchu půdy.

Pokud jde o jarní přihnojení, vždycky se hodí dobrý kompost, nejlépe, pokud je prokládaný rašelinou. Obohacuje půdu živinami, zvyšuje obsah humusu, zadržuje vláhu, provzdušňuje půdu a podporuje činnost půdních bakterií.

Z komerčních hnojiv  komerčních hnojiv je vhodné použít moderní tekutou směs obsahující humusové látky, enzymy, živiny a stopové prvky, nebo dobře rozpustné krystalické hnojivo. Zálivku aplikujeme ke kořenům rostlin, půda je ještě přirozeně vlhká, což usnadní proudění živin.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *