Bez dobré investice se můžete řítit do finančních potíží. Volte zlato a máte po starostech

Mnozí občané nedbají na dlouhodobé rady finančních poradců a ekonomů, protože neřeší, co dělat s nastřádanými penězi. Často je nechávají ležet na bankovních účtech, v horším případě je dokonce shromažďují doma někde v trezoru, po skříních apod. Ani si neuvědomují, že tím jejich poctivě vydělané peníze strádají, a to zejména kvůli inflaci. Přitom se dnes dá investovat velmi jednoduše. Stačí zvolit zlaté slitky či mince.

Do zlata dnes investují i drobní střadatelé

Investiční zlato, tedy zmíněné slitky (cihličky) a mince, patří dlouhodobě k oblíbeným komoditám. Jenže dříve to platilo hlavně pro movité investory. Dnes už se přeci jen do hry dostávají také méně bohatí jedinci, neboť si začali uvědomovat riziko, které představuje především inflace. Zakladatel populárního eshopu zlate-mince.cz k tomu říká: „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“

Na investici do zlata nikdy není pozdě. Jde o stabilní drahý kov, jehož hodnota nikdy výrazně neklesá, spíše naopak, což se dá vypozorovat z grafů, jež zpravidla u kvalitních prodejců vždy najdete přímo na jejich webových stránkách. Zlato je tedy jistotou, díky níž se můžete oprostit od obav z vysoké inflace a ztráty hodnoty peněz.

Za zlato neplatíte DPH

Investiční zlato má také další nespornou výhodu. Zatímco třeba dříve stejně oblíbené investiční stříbro podléhá DPH, u zlata platí výjimka, tudíž se jeho nákup a prodej vyplácí. Ušetřit 21 % z celkové hodnoty kupovaného zlata je lákadlem, které jistě přesvědčí leckteré konzervativní investory, u nichž zlato nemusí z nějakého důvodu vzbuzovat důvěru a sympatie. Nemluvě o těch z vás, kteří dosud nikdy nikam neinvestovali.

Zlato je skvělé v tom, že i v malém množství představuje hodně peněz. Je snadno přenositelné. Kupříkladu do českých kamenných obchodů dnes jezdí Slováci, protože je zde nákup vyjde levněji. Kamila Bantová ze zmíněných Zlatých mincí k tomu dodává: „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně.“

Oblíbené zlaté cihličky a mince

Aktuálně si lze v kvalitních eshopech a obchodech pořídit třeba zlaté slitky Argor Heraeus, jež pocházejí ze Švýcarska. Z nabídky zlatých mincí se dají vyzdvihnout kupříkladu zlaté dukáty, na nichž je zobrazen Karel IV., jde tedy o ideální nabídku pro sběratele a investory, kteří tíhnou k určitému patriotismu. Populární jsou rovněž rakouské zlaté mince Wiener Philharmoniker, jež jsou k dostání hned v několika variantách, nyní včetně edice 2021.

Nikdy nevíte, jak bude za pár let vypadat kurz naší koruny vůči euru či americkému dolaru, zda nebude řádit vysoká inflace, jež naše peněženky notně provětrá. Vložíte-li peníze do investičního zlata, budete mít do jisté míry po starostech. A bude kam sáhnout, až vám dojdou finanční prostředky na bankovním účtu. Zlato se dá směnit takřka po celém světě. Většina solidních eshopů a kamenných obchodů v Česku navíc kromě prodeje zajišťuje rovněž férový výkup, tudíž z budoucího prodeje zlatých cihliček či mincí nemusíte mít přehnané obavy. A vězte, že na nich rozhodně neproděláte, což se o jiných komoditách v době krize mnohdy vůbec nedá říci.