Dřevěné šachy jsou skvělým dárkem pro každého šachistu

 


Stolní hry jsou oblíbenou zábavou dětí i dospělých. A mnohé z nich dokáží nejenom zabít nudu, ale navíc pomáhají rozvíjet představivost a logické myšlení. Mezi ty nejznámější patří šachy, které jsou zcela zaslouženě označovány jako hra králů. Koneckonců jejich dnešní název je odvozen z perského slova „šáh“, které označuje panovníka.

Šachy za sebou mají bohatou historii

Kolébkou šachů je Indie

Šachy jsou desková hra pro dva hráče, jejíž historie sahá až do starověku. Jejich prapůvod nejdeme v Indii, kde se ale ještě používaly poněkud odlišné figury. Čtyři součásti vojska, v sanskrtu nazývané čaturanga, tvořila pěchota, jízda, válečné vozy a sloni. Poslední dva typy šachových figurek se časem proměnily ve věže a střelce. Šachovnice, bez které si dnes šachy většina z nás nedokáže představit, spatřila světlo světa až o několik stovek let později. Její původ je odhadován na konec desátého století.

Jak šachy dobývaly svět

Na přelomu šestého a sedmého století našeho letopočtu převzaly strategickou hru Peršané, kteří ji upravili a přejmenovali na šatrandž. A šachy si oblíbili i muslimové, kteří perské území dobyli pět dekád poté. O sto let později než do Persie pronikly šachy i do Číny. Číňané si ovšem pravidla upravili; to koneckonců vědí všichni, kdo si občas zahrají čínské šachy.

Koncem prvního tisíciletí již byly šachy dobře známy i na většině území Ruska a Evropy. A ve 13. století se popis hry v šachy objevil v rukopisu nazvaném Kniha her na Pyrenejském poloostrově.

Teorie šachů se rozvíjí již pět set let

Pravidla, pode kterých hrajeme šachy dnes, se ustálila až několik let předtím, než Kryštof Kolumbus na své cestě za bohatstvím Indie omylem objevil Ameriku. Tou dobou se také začaly objevovat celé knihy věnované právě šachům. Oproti původním šachům bylo nejvýraznější změnou nové verze hry dodání bojových schopností figuře královny. Proto se také hra podle nových pravidel mnohdy nazývala „královniny šachy“, někdy také „hra šílené královny“. Postupně se rozvíjela teorie a publikovány byly i nejrůznější analýzy hry. A nakonec se z šachů stal celosvětově uznávaný sport.

Krásné šachové figurky zaručí dokonalý požitek ze hry

Právě šachy nabízejí od počátku skvělý prostor pro uplatnění kreativity při výrobě šachových figurek. V muzeích tak můžeme vidět šachové figurky vyrobené ze dřeva, různých druhů kamene i kovu. Luxusní sady bývaly dokonce zhotovovány ze slonoviny, stříbra či zlata nebo velice nákladně zdobeny. Jedna z nejstarších dochovaných šachových figurek pochází z Albánie a je právě ze slonoviny. Vyrobena byla již v šestém století.

Luxusní dřevěné šachy potěší každého šachistu

Detailně opracované šachové figurky nepatří jen do historie. Dopřát si je můžeme i my. Vyřezávané dřevěné šachy jsou dostupné v mnoha velikostech a rozmanitých provedeních. A pro ty, kdo nechtějí hrát jen proti jednomu soupeři, jsou určeny šachy pro tři.