Fosfátování zvýší životnost výrobku i o několik let


Fosfátování patří mezi ověřené způsoby povlakování kovů. Právě díky tomuto postupu můžete vašemu výrobku prodloužit životnost i o několik let.

Chcete krásně čistý a odolný povrch? Pak byste měli přemýšlet o fosfátování. Jedná se o postup, který dokonale ochrání váš kovový výrobek. S vrstvou povlaku vytvořenou fosfátováním totiž nemusíte mít strach, že by vám předmět zrezivěl nebo se jiným způsobem poškodil.

Co je to fosfátování

A co to vlastně to fosfátování je? Jde o chemický proces, během nějž se na čistém, kovovém povrchu vytvoří povlaky. Takto vytvořené povlaky mají díky své nízké rozpustnosti velice dobrou soudržnost se základním kovem. Tímto způsobem vzniká povlak, který vyčnívá zejména svou odolností.

Povlak v první řadě nabízí kvalitní ochranu proti korozi. Přilnuté fosfáty totiž nejsou rozpustné ve vodě, čímž se eliminuje tento častý problém. Takto ošetřený kov navíc získává lepší přilnavost. Mazivo na povrchu lépe drží, stejně tak jako lak.

Nulová koroze

Pokud máte v plánu výrobek dál obrábět, zvyšuje povlak vlastnosti kovu při tváření za studena. Při spojení s vhodnými mazivy totiž vznikne mezivrstva, která snižuje tření mezi nástrojem a materiálem. Zajímavé je, že ke vzniku těchto vlastností musí být nejprve fosfátové předměty položeny do horkého roztoku mýdla.

Kromě samotného antikorozního účinku zabraňuje fosfátování korozi i mezi nátěrem a samotným kovem. Problémy v podobě opětovného natírání z důvodu rzi tedy odpadává. S kovovým výrobkem s fosfátově ošetřeným povrchem tak nepřipadá v úvahu řada potíží spojených právě s kovy.

Fosfátování zkrátka patří mezi metody, které rozhodně mají svůj smysl. Pokud tedy produkujete kovové výrobky, zamyslete se nad tím, jestli by i jim vrstva fosfátu neprospěla. Až vaši zákazníci zjistí, že díky ní je povrch odolný vůči korozi, poděkují vám.