Jak vybrat odsavač par aneb 5 tipů na co si dát pozor


Jak vybrat odsavač par – takových návodů může být spoustu. Ale na co si dát pozor než zaplatíte u kasy a odnesete si své zboží domů? Podíváme se na tato rizika zblízka. Ať už se stěhujete a zařizujete zbrusu novou kuchyň či chcete pouze obměnit staré zařízení, oceníte těchto pět tipů, které vám pomohou předejít problémům s digestoří.

Jak vybrat odsavač par dle možností Vaší kuchyně

Nejprve si zjistěte přesné informace o místnosti, kde bude odsavač instalován.

To znamená:

  1. Rozměry kuchyně – váže se k nim požadovaný výkon.
  2. Výšku stropu.
  3. Možnost vývodu vzduchu.
  4. Konkrétní místo, kam bude umístěn.
  5. Umístění zásuvky pro zapojení do elektrické sítě.

Po zmapování těchto bodů se Vám zúží výběr produktů, ať už se jedná o příliš malý výkon či nevhodný typ. Většina produktů je schopna funkce recirkulace i odvodu par ven z domu, ale zde závisí především na možnostech Vaší domácnosti.

Nepodceňujte správnou instalaci!

Ještě před zakoupením odsavače se musí zákazníci informovat o instalaci zařízení. Recirkulační modely jsou poměrně jednoduché při zapojování, zvládne to každý laik. Po nalezení ideálního místa, které by mělo být co nejvíc praktické, dojde k připevnění digestoře a k zapojení do elektrické zásuvky.

Naproti tomu modely, jejichž úkolem je odvádět páru ven, jsou trochu náročnější. Vyžadují více místa, napojení na větrací šachtu a správné umístění vývodových trubek. Pokud je potřeba zavedení přímo do elektroinstalace, nechte to raději na odborníkovi.

Pozor na spotřebu elektrické energie!

V dnešní době se odsavače par mohou pyšnit vysokým výkonem a velmi nízkou spotřebou. Před zakoupením sledujte energetické štítky na zboží, kde je uváděna právě spotřeba produktu.

Veškeré informace na energetickém štítku musí být aktuální a pravdivé. Pokud by produkt neodpovídal uvedeným vlastnostem, méně oblíbenou možností se pak stává reklamace zboží, na kterou máte nárok díky ochraně spotřebitele.

Energetický štítek obsahuje:

  • Energetickou třídu.
  • Spotřebu energie za rok.
  • Výrobce a číslo modelu.
  • Míru hluku
  • Třídu účinnosti filtrace.
  • Číslo nařízení
  • Barevně rozlišené energetické třídy.

Pokud se rozhodujete pro model, jehož spotřeba je kolem 40 W až 150 W, nemusíte se bát příliš vysokých účtů za elektřinu. Výhodná je také funkce, která spotřebič automaticky vypne. Zkontrolujte také možnost zvanou regulátor sání, která je velmi praktická.

Nezapomeňme také, že zanesený filtr zvyšuje spotřebu!

Provozní náklady a údržba

Pokud už jste odsavač par vybrali, nezapomeňte na fakt, že mimo spotřeby energie jsou nutné další provozní náklady. Jedná se o filtry, které se musí alespoň dvakrát ročně obměnit.

Filtry mohou být:

  • uhlíkové
  • kovové
  • tukové

Vždy je nutné vědět, jak takový filtr vypadá, kde je umístěn a případně jak ho vyčistit nebo omýt. Existuje funkce, jež Vám průběžně ukazuje stav filtru.

Cena filtru začíná už na 100 Kč ale, pokud vyžadujete delší životnost, vyplatí se Vám zakoupení dražšího.

Může být i tichý?

Pokud chcete mít v kuchyni klid pro vychutnání pokrmů, ověřte si, zda Vámi zvolená digestoř nebude příliš rušivým elementem, co se zvuku týče.

Informace o míře hluku naleznete vždy na energetickém štítku připevněném na zboží. Pro nerušivý pohon by se měl Váš model pohybovat maximálně kolem hodnoty 45 decibelů. Pokud je uvedená vysoká hodnota, počítejte s výrazným hučením při odsávání. Naopak nízká hodnota decibelů Vám zaručí velice tichý a příjemný pohon, který Vás nebude rozptylovat.

Zaměřte se tedy nejen na obecné parametry ale i na těchto pět důležitých tipů, které Vás utvrdí ve správně zvoleném spotřebiči. Teď, když jste moudřejší a víte čemu se vyvarovat před zakoupením odsavače par, nemusíte se obávat takového zařízení, naopak, zvyšte své požadavky!

Jaké zajímavé funkce má Váš odsavač par? Popište nám svůj oblíbený model v komentářích.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup