Jak vybrat podlahu do obývacího pokoje?

[dropcap]O[/dropcap]bývací pokoj je místem, kam uvádíte hosty, kteří přijdou na návštěvu. Jedná se o místo, kde relaxujete, odpočíváte, pracujete. Z těchto důvodů musí být místnost reprezentativní, vkusně zařízená, vyhovující všem požadavkům. Důležitou roli nehraje pouze gauč, nábytek nebo barva stěn. Vše začíná u podlahové krytiny a není radno podcenit její výběr.

Vzhled a praktičnost

Při výběru podlahy do obývacího pokoje hraje hlavní roli váš vkus a styl. Díky progresivní technologii má většina materiálů skvělé užitné vlastnosti. Můžete si tak vybrat téměř jakoukoli podlahu a vždy bude praktická a funkční.

2

Dřevěná podlaha

Dřevěné podlahy jsou přírodním produktem a jsou ekologicky šetrné – dřevo je obnovitelné a recyklovatelné. Dřevo také neshromažďuje prach a jiné alergeny, hodí se proto i do bytů, kde žijí alergici. Dřevěné podlahy poskytují trvalé hodnoty a jsou to podlahy na celý život. Pokud si zvolíte tento typ podlahy, musíte v místnosti udržovat určité klima vzduchu. Vysušený vzduch znamená spáry a další deformace podlahy.

Plovoucí podlahy

Jedná se o zlatou klasiku. Patří k velmi oblíbeným podlahovým krytinám. Tato podlaha se velmi dobře udržuje, snadno renovuje a poškozené lamely se dají vyměnit. Plovoucí podlaha se dá také demontovat a použít jinde (např. při stěhování). Kvalitu podlahy vylepšují podložky. Pod ní musí být ještě fólie, která zabraňuje prostupování zbytkové vlhkosti z podkladu do podlahy.

Vinylové podlahy

Jde o tvrzené PVC podlahoviny. Vyrábějí se jako plovoucí a vinylové podlahy lepené k podkladu. Podlaha je bezhlučná, odolná vůči vodě, vlhku a poškození. Lze ji použít i na podlahové vytápění. Výhodou je jednoduchá údržba. Čistí se zametáním, vysáváním a otírá se vlhkým hadrem. Vinylové podlahy se neprodávají v rolích, ale pouze jako lamely a čtverce. Na jejím povrchu nesmí zůstat déle voda, aby nevnikla do spojů dílců.

Dlažba

Dříve byla dlažba v obývacím pokoji nepředstavitelná. Dnes už tomu tak není. Vyrábí se v nejrůznějších imitacích dřeva, kamene a jiných materiálů. Obava, že dlažba bude studená, je planá. Dlažba dobře nasává teplo a udržuje ho. Lze také dobře kombinovat s podlahovým topením. Kromě toho na ní dobře vypadají kusové koberce.

Do obývacích pokojů jsou určeny velkoformátové dlaždice. Jsou obdélníkové nebo čtvercové a mohou mít rozměr až 100 x 300 cm. Při výběru si všímejte také otěruvzdornosti. Výrobci ji označují značkou PEI a stupnicí 1 až 5. Běžně stačí střední trojka, pokud se nejedná o více zatěžovaný prostor.

Koberec

Nemáte rádi pocit studených nohou? Pak si pořiďte do svého domu koberec. Vyznačuje se příjemným povrchem, výbornými izolačními vlastnostmi a dobře tlumí hluk. Pokud neradi vytíráte a dáváte přednost vysávání, opět je pro vás koberec správnou volbou. Na výběr máte přírodní nebo syntetické materiály.

Koberec si můžete pořídit celoplošný, nebo si vybrat krásné kusové koberce do obýváku. Výhodou kusových koberců je to, že dodávají nový vzhled místnosti. Většinou se umisťují pod konferenční stolek a při pití kávy nebo sledování televize vás hezky hřeje do nohou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *