Je lepší vytápět dům elektřinou nebo plynem?

Otázka, jíž si pokládá určitě každý majitel nově budované nemovitosti. Jaký zdroj tepla pro něj bude z dlouhodobého hlediska nejekonomičtější? Spousta lidí vedle pohodlí sází právě na finanční náklady, které se v budoucnu jistě promítnou do rodinného rozpočtu.

Ve prospěch elektřiny hovoří nižší vstupní výdaje, jež se následně kompenzují dražším provozem. Mezi výhody lze však zařadit následující:

  • lepší sazby za elektřinu,
  • výběr z různých topných prvků – přímotopy, tepelná čerpadla, akumulační kamna,
  • všudypřítomná komodita.

Oproti tomu stojí plyn, u něhož si musíte zakoupit dražší kotel, ale provoz plynu je jistě levnější. Na otázku zda vytápět elektřinou nebo plynem tak neexistuje zcela jednoznačná odpověď. Velice často se do tohoto rozhodnutí prolíná také to, do jaké míry máte zateplenou nemovitost.

Abychom tímto článkem přinesli něco užitečného obou skupinám lidí, poradíme vám, jak vybrat elektrokotel a jak vybrat plynový kotel.

Je lepší vytápět dům elektřinou nebo plynem?
Je lepší vytápět dům elektřinou nebo plynem?

Správná volba elektrokotle

Nejprve se pojďme zaměřit na elektřinu. Elektrokotel volte především v situaci, kdy disponujete nízkoenergetickým objektem. Základem všeho je správné dimenzování z pohledu výkonu. Nejčastěji je elektrokotel součástí tepelného čerpadla, kde představuje určitý záložní zdroj.

Jak vybrat elektrokotel nebude ničím složitým, navíc vám toto zařízení přinese i mnoho kladů:

  • jednoduchost ovládání,
  • není nutné provádět pravidelné revize,
  • minimální pořizovací náklady.

Společně s elektrokotlem se dopracujete i k nízké sazbě, například D45d, s níž ušetříte na provozu ostatních spotřebičů v domácnosti.

Pořízení plynového kotle

Druhou samostatnou kapitolou bude otázka, jak vybrat plynový kotel? V tomto směru je poměrně jasná volba. Jsou to moderní kondenzační kotle, ideálně turbo kotle. U nich si stačí pohlídat především celkový výkon s přihlédnutím k vytápěnému prostoru a v neposlední řadě i účinnost. Dbát byste jistě měli na odbornou montáž.

Vhodně zvolený plynový kotel vám následně poslouží nejenom k vytopení domácnosti, ale také k ohřevu teplé vody. S provozem souvisí ještě pravidelné kontroly a revize, jimž se zkrátka nevyhnete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *