Koberec nebo plovoucí podlaha – co se víc hodí do obýváku?

Vybrat si správnou podlahu do obývacího pokoje je úkol zodpovědný, protože jde o celkem velkou investici na delší období. Možností, z čeho vybírat, je poměrně dost, protože do obýváku je vhodná vlastně každá podlaha od dřeva, přes vinyl, linoleum, litou podlahu k dlažbě. My se ale zaměříme na dvě varianty: plovoucí laminátovou podlahu a celoplošný koberec. Pořizovací cena je v obou případech srovnatelná, soustředíme se tedy na ostatní parametry.

shutterstock_80421658

Výhody a nevýhody plovoucí podlahy

Je vhodnou alternativou dřeva, o proti kterému je levnější a rozmanitější, a se hodí do namáhaných interiérů. Díky zámkovému mechanismu je její pokládka poměrně snadná a bez lepení. Stejně jednoduchá je i údržba, obvykle stačí vlhký mop. Plovoucí podlaha je vhodná tam, kde počítáte s podlahovým topením. Je vhodná pro domácnost s alergikem, protože na ní se roztoči nezabydlí.

Nevýhody se u laminátových podlah také najdou. V první řadě je to skutečnost, že je poměrně studená, jestli máte doma batole, není to vhodná varianta. Také je citlivá na vlhkost, může tvořit boule.

Jak je na tom koberec

Na koberce na podlaze jsme si zvykli, je to prostě klasika. Hodně dobré na nich je že tlumí zvuky a jsou příjemně teplé pro bosé nohy. Interiér s kobercem působí o poznání útulněji. I pokládka je snadná, takže to zvládne úplně každý.

Není ale vhodný do bytu s domácími mazlíčky a pro alergiky. Zadržují v sobě dost prachu a nečistot, které jdou vysát jen vysoce výkonnými vysavači. Také psí chlupy se v nich úporně drží, dostat je z koberce je hodně obtížná práce.

Pokud chceme zhodnotit, která z těchto variant je lepší, těžko najdeme správnou odpověď. Záleží to na konkrétních potřebách a skladbě dané domácnosti, stejně jako na prioritách. Jako podklad pro lezoucí děti je rozhodně lepší koberec, na podlahové topení je naprosto nevhodný. To jsou ta kritéria, kterými se musíte řídit při výběru vy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *