Představujeme Shabby Chic: Originální, lehce ošuntělý a romantický styl bydlení

Opovrhujete sterilním bydlením a naopak vítáte každou příležitost k tomu, abyste mohli alespoň z části uniknout běžným stereotypům? Pokud patříte mezi romantiky tělem i duší a navíc vám imponují styly jako vintage nebo provence, stoprocentně si zamilujete shabby chic (čte se „šabyšik“). O co jde a proč je v posledních letech opět na výsluní?

Kdy shabby chic vznikl a čím se vyznačuje?

Shabby chic se v interiéru objevil poprvé v 80. letech minulého století. Právě tehdy ho představila Rachel Ashwell, Britka žijící v Malibu. Její inspirací byl anglický venkov, respektive jeho útulný a mírumilovný charakter. Volný český překlad by zřejmě zněl „ošuntěle elegantní“. Mezi hlavní znaky patří jednoduché, ale přesto elegantní linie, nedokonalosti a jakýsi neznatelný dotek ženské ruky.

shutterstock_118761499

V praxi je shabby chic styl kombinací nových předmětů se starými. Tedy takovými, které již dosloužily, ale stále je lze použít a navodit díky nim unikátní atmosféru. Nedílnou součástí jsou také zmíněné jemné linie a romantické motivy. Nábytek a doplňky se vyznačují jemnými a převážně tlumenými pastelovými barvami (např. bledě modrá, tyrkysová, žlutá, fialová a růžová), které perfektně doplní lesklé materiály (polštáře s flitry, stříbrné vázy, křišťálový lustr), ale také jemně šedé, smetanové a béžové odstíny.

V úvodu jsme zmínili, že se shabby chic styl bydlení opět dostává do hledáčku milovníků originálního pojetí interiéru. Ale kdy zaznamenal první boom? Bylo to bezprostředně poté, co jej zpopularizovali novodobí umělci a bohémové v kulturních centrech na západě USA. K shabby chic velmi rychle „přičichla“ vyšší střední třída.

Současný shabby chic není ryze britský

Momentálně shabby chic kombinuje hned několik různých směrů a čerpá ze švédských ornamentálních maleb z 18. století, stylu prvních amerických přistěhovalců, toskánské, řecké a středomořské kultury a v neposlední řadě z některých motivů francouzského chateau.

Kde seženete nábytek a doplňky v shabby chic stylu?

Nábytek ve stylu shabby chic seženete ve specializovaných e-shopech, ale samotná zakladatelka Rachel Ashwell zastává názor, že nejlepší kousky najdete na bleších trzích, ve vetešnictvích a v neposlední řadě na půdě či ve sklepě svých (pra)rodičů.

Mezi důležité prvky, které by neměly v shabby chic interiéru chybět, patří také:

  • foukané sklo
  • porcelán a keramika
  • doplňky z papíru
  • paličkované a háčkované dekorace.
  • kytice pivoněk, šeříků a hortenzií

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *