Rekuperace energie je ideálním řešením (nejen) pro pasivní domy

O rekuperaci neboli zpětném vychytávání energie už jste možná slyšeli. Jde o výborné řešení klasického dilema mezi větráním a tepelnou ztrátou. Především v zimním období je otázka, jak větrat a zároveň neztratit spoustu tepla v domě. S řízeným větráním je možné mít doma hygienický čerstvý vzduch bez tepelných ztrát.

Rekuperace energie je zvláště vhodná pro pasivní domy

Dobře nainstalované rekuperační jednotky dokáží při správné instalaci fungovat s účinností 90 % a oceníte je i v letním období. Rekuperační jednotka totiž nedokáže jen uchovat v místnosti teplo, ale také do ní vhánět chladný vzduch a fungovat tak trochu jako klimatizace. Předání tepla či chladu je poté zajištěno přes protiproudý výměník.

Rekuperace energie je obzvláště vhodným systémem pro pasivní domy, protože pro efektivní fungování vyžaduje dobré izolační vlastnosti budovy. Instalace rekuperace naopak není vhodná pro starší domy s vysokými tepelnými ztrátami a levným zdrojem lokálního vytápění.

Mít rekuperační systém v pasivním domě má ještě další výhodu – vždy budete mít v interiéru čerstvý vzduch. V domě s řízenou rekuperací se bude dobře žít všem alergikům a astmatikům a díky kontinuálnímu odvodu vlhkosti se tam nebudou tvořit plísně.

Rekuperace energie je tedy zvláště vhodným řešením pro pasivní domy, a to z mnoha důvodů. Rekuperační jednotky umožňují v takových domech během zimy větrat beze ztráty tepla, zatímco v letním horku příjemně ochladí vzduch. Příjemným bonusem je získání vždy čerstvého vzduchu v domácnosti, což ocení nejen alergici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *