Šetřete přírodu, pořiďte si nádrž na dešťovou vodu


Zatímco na jiných kontinentech jsou nevyslovitelně šťastní za každou kapku pitné vody, my s ní bezstarostně plýtváme. Používáme ji i na úkony, na něž by bohatě postačila voda dešťová. Nepřemýšleli jste nad tím někdy? Máte-li vlastní zahradu, měli byste. Ono totiž nejde jen o přírodu, ale také o vaše peníze.

Věděli jste, že člověk denně spotřebuje asi 130 l vody? Přitom zhruba polovina z tohoto množství se dá bez problémů nahradit vodou dešťovou. Můžete s ní splachovat toaletu, zalévat zahradu či umývat auto. Stačí ji jen nasbírat.

Možností je tolik

Sbírat dešťovou vodu může kdokoliv, kdo má svou zahradu nebo aspoň kousek pozemku u domu. Stačí někam na vhodné místo postavit nádrž, barel či jakoukoliv jinou nádobu. Nemusí zahradu hyzdit, dají se sehnat i pěkné modely. Záleží na tom, kam nádobu umístíte. Například pod okap, kde nasbíráte vody asi nejvíce, se hodí obyčejná plastová nádrž či barel. Doprostřed zahrady ale užijete spíš dekorativní variantu nádrže na dešťovou vodu.

Další variantou jsou podzemní nádrže. Instalují se do nezámrzné hloubky a umožňují celoroční provoz. Voda je v nich navíc chráněna před teplem a světlem, takže se nekazí. O tom, že nejsou vidět, nekazí celkový estetický dojem ze zahrady a nezabírají místo, snad ani není třeba mluvit.

Zvolte správný materiál

Při výběru nádrže na vodu se dívejte nejen na vzhled, ale také na materiál. Obyčejný plast určitě neurazí. Jeho výhodami jsou snadná manipulace, rychlá montáž a dobrá údržba. Potěší také cena. Pro podzemní nádrž však zvolte klidně bytelnější materiál – ocel, beton, sklolaminát. Přichystejte si ale vyšší částku.

Plastová nádoba na vodu o objemu 500 l vás vyjde na něco přes tisíc korun. Určitou možnost však představují také dotace. Minulý rok byl spuštěn dotační program Dešťovka, ten po vás ale chtěl více než jen koupit si novou nádrž. Každopádně zvažte své možnosti a začněte trochu šetřit vodou. Vyplatí se to, i kdybyste tu dešťovou měli používat jen na hloupé zavlažování zahrady. Zamiřte třeba rovnou na Abstore.cz, podívejte se na nádrže na vodu a jejich ceny v tomto známém internetovém obchodě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup