Stavíte dům? Poradíme, jak vybrat to správné vytápění

Řešíte otázku, jak nejlépe vytápět budoucí domek? Pomůžeme vám se v obsáhlé nabídce zorientovat.

V dnešní době existuje velké množství různých variant, jak lze vytápět rodinný dům. Můžete si pořídit lokální vytápění a zatápět si doma v krbových kamnech, koupit si kamna nebo třeba elektrické konvektory. Můžete se spolehnout na ústřední topení – klasické, nízkoteplotní či teplovzdušné – nebo si pořídit chytrý systém se solárními panely, který v zimě hřeje a v létě naopak ochlazuje vzduch v místnosti.

Možností je zkrátka tolik, že jeden neví, co vybrat a co je vlastně nejvýhodnější. Není to ale naštěstí tak složité, jak by se mohlo zprvu zdát. Stačí si jen klást ty správné otázky. Odpovědi vás totiž krásně nasměrují.

shutterstock_95080912

Základní otázky, které to rozhodnou za vás

Při výběru vhodného systému vytápění si všímejte hned několika věcí – jaké jsou jeho provozní náklady, jak nákladná je případná údržba, jak je to s úsporou energií, jaká je technická náročnost ovládání, jak ne/ekologické je dané řešení a až úplně nakonec řešte otázku, jaká je pořizovací cena.

Nízká pořizovací cena je totiž velmi často ošemetná a nezaručuje, že ušetříte i v dlouhodobém horizontu. Pokud si koupíte levný systém, který je ale náročný na obsluhu, má drahý provoz a nízkou životnost, příliš si nepomůžete a vaše peněženka bude v budoucnu strádat.

Měli byste pátrat především po takovém systému, u kterého stojí výroba energie nejméně, ale topný efekt je co možná nejvyšší. Zkrátka aby vám za málo peněz zajistil hodně muziky.

Chcete systém, který v zimě topí a v létě chladí?

Pokud ano, pak si můžete pořídit k vytápění ještě účinnou klimatizaci. Nebo zvolte systém, který v sobě obojí kombinuje. Například systém iClima prochází podlahou, stěnami i stropem, takže účinně chladí i vyhřívá objekt jen s minimem vynaložených nákladů. A užívat si po celý rok ideální teplotu bez ohledu na to, co se děje venku, to zní dobře, nemyslíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *